Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 18:09 Bu haber 3341 kez okundu
 
Allak; 2.el telefon alırken bunlara dikkat edin
Körfez ilçede iletişim sektöründe uzun yıllardır hizmet eden İrem İletişim sahibi İsa Allak, 2.el veya sıfır telefon alırken nelere dikkat edilmesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.
TEKNOLOJİ Haberi
Allak; 2.el telefon alırken bunlara dikkat edin

İşte telefon sektöründe bilgili olan İrem iletişim sahibi İsa Allak’tan telefon alırken nelere dikkat edilmeli;

Almak istediğimiz telefonu almadan, almaya gitmeden iyice araştırıp her detayını karşılaşabileceğimiz sorunları öğrenip öyle gitmeliyiz. Telefonun garanti süresine bakıp kontrol etmeliyiz. Varsa telefonu satan kişi faturasıyla beraber sattıysa o faturayı da almayı hatta telefon alırken orjinal faturası olan cihazları almayı tercih etmeliyiz çünkü telefoncular ikinci el telefon alırken faturalı cihazlara daha çok para veriyorlar. ( tabiki o faturayı almanız kendi adınıza fatura kestirmeyeceğiniz anlamına gelmez, kendi adınıza da fatura kestirmelisiniz. )

İkinci El Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-Öncelikle telefonun kozmetiğine çok dikkat etmemiz gerek;
çünkü telefoncu ikinci el telefon alırken telefonun kozmetiği ne kadar iyiyse o kadar fazla para veriyor.

-Telefonun batarya durumu;
Telefon ikinci el olduğu için telefonu kendi orijinal şarj aleti ile alın ( orijinal kutusuyla alın ve orijinal şarj aletiyle buna aşağıda bahsedeceğim. ) telefonu orijinal şarj aletiyle 10-15 dakika şarja takın ve yüzdesine dikkat edin şarj oluş tarzına iyice dikkat edin.

-Telefonun IMEI Numarasını Kontrol Edin;
Alacağınız cihazın IMEI numarası ile kayıtlı olup olmadığını kontrol edin. Çünkü ikinci el cihazları açmak için IMEI kopyalanmış olabilme durumu var buda ileride telefonunuz kapanabileceği anlamına gelmektedir. Telefondan *#06# tuşlayıp çıkan numarayla telefonun kutusunda yazan bazı telefonlarında arkasında yazıyor iki numarayı kontrol etmeniz çok önemlidir.

-Telefonun Hoparlörlerini Kontrol Edin;
Telefonun çalma sesini çalarak ses çıkışını ve bir kişiyi arayıp hoparlöre alarak hoparlörden gelen sesin kalitesini iyice kontrol edin.

-Telefonun Kamaralarını Kontrol Edin;
Ön kamera ve arka kameradan resim ve video çekip tabi ki telefonunda özelliğini öğrenmiştiniz o özellikleri bilerek kamera performansına iyice bakın.

-Telefonun Kulaklık Girişi;
Telefonu kutulu alacağınız için orjinal kulaklığını takıp kısa bir müzik dinleyin tavsiyem bass içeren bir müzik olması hem kulaklığını kontrol etmiş olursunuz hem de kulaklık performansını.

-Telefonun Ahize performansı;
Telefondan birini arayıp ses denemesi yapın ve mikrofonuna ve gelen sese dikkat edin. Karşı tarafa iyi ses gidiyor mu ve size iyi ses kaliteli ses geliyor mu.

-Telefonun Dokunmatik performansı;
Telefonu beş on dakika kullanıp iyice kurcalayıp dokunmatiğini kontrol edin.

-Telefonu Kutulu Faturalı Almaya Çok Önem Gösterin !
Çünkü kutusuz telefona telefoncular yan sanayi kulaklık ve şarj adaptörü koymaktadırlar nu ileride kulaklığın kısa bir sürede bozulacağını ve adaptör yan sanayi olduğu için bataryanıza zarar vereceği anlamına gelir. Aynı zamanda orijinal faturası olan telefon almaya dikkat edin hem garanti süresini tam öğrenmiş olursunuz hem de adınıza da fatura kestirin ki telefonda bi sıkıntı çıksa çalıntı olsa belgeniz elinizde olsun.

-Şunu da Unutmayalım ki !
İçimizden bazı arkadaşlarımız bu kadar şeyi nasıl yapacağız diye düşünebilir ama şunu aklınızdan çıkarmayın siz para verip alıyorsunuz bu cihazı bedava verilmiyor size o yüzden paranızın karşılığını alın para verip dolandırılmayın.

Bunlara dikkat ederseniz hepimizin iyiliğine olacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Allak;, 2.el, telefon, alırken, bunlara, dikkat, edin,
Yorumlar
Haber Yazılımı