Haber Detayı
23 Mart 2019 - Cumartesi 00:03 Bu haber 6624 kez okundu
 
Azarbaycan Kültür Evi’nde Nevruz Bayramı Kutlandı
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi’nde geleneksel baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı.
KÜLTÜR Haberi
Azarbaycan Kültür Evi’nde  Nevruz Bayramı Kutlandı

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, İl Kültür Turizm Müdürü Vekili Ercan Yamen, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Erkem Çolakoğlu, Başkan Danışmanı Nermin Tol’ün de aralarından bulunduğu Kocaeli Kars Iğdır Ardahan Vakfı, Kocaeli Karslılar Derneği, Körfez Azerbaycan Derneği ve Derince Azerbaycan Derneği Başkan ve yöneticileri ile eski belediye başkanları katıldı.

KATILANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Nevruz, soğuk havaya rağmen büyük heyecanla kutlanan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, “21 Mart Nevruz Bayramı Türk Dünyasının milli bayramıdır. Baharın müjdecisi olan Nevruz, Türklerin Ergenekon’dan çıkışından beri Türk’ün milli bayramı olarak kutlanmaktadır. Nevruz birlik, beraberlik, paylaşımdır. Bütün Türk dünyasının Nevruz Bayramı’nı kutluyorum” diyerek katılan herkes ayrı ayrı teşekkür ve şükranlarını iletti.

BAŞKANLARA PLAKET VERİLDİ

Azerbaycan’dan gelip Kocaeli Üniversitesi'nde okuyan 60 öğrencilerinin de katıldığı programda, Azerbaycan adına; park, şehitler anıtı ve kültür evi yapan belediye başkanları unutulmadı. Büyükşehir Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Belediye eski Başkanı Şükrü Karabalık, Derince Belediye eski Başkanı Dr. Aziz Alemdar, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve son olarak Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran adına şükran plaketleri Genel Başkan Bilal Dündar tarafından takdim edildi.

NEVRUZ ATEŞİ YAKILDI

İl Kültür ve Turizm Müdür Ercan Yamen, burada yaptığı konuşmasında, “Nevruz demek yeni bir gün demektir. Nevruz çeşitli inanışlara göre Türklerin aynı zamanda Ergenekon’dan çıkış günüdür. Bolluk, bereketin sembolü olan Nevruz Bayram’ı bütün bölgelerde kutlanıyor. Milletimiz ve ülkemiz için Nevruz Bayramı’nın hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.  Nevruz coşkusu, boyalı yumurta, çerez, pasta ve Azerbaycan tatlıları ve çeşitli ikramlarla devam etti. Folklor gösterisi ise büyük beğeni topladı. Havai fişek gösterileri adeta göz kamaştırdı. Daha sonra geleneksel olarak Nevruz ateşi yakılarak kutlamaya gelen davetlilerin çoğu ateş üzerinden atlayıp baharı büyük coşkuyla karşıladı.

 

 

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör:
Etiketler: Azarbaycan, Kültür, Evi’nde, , Nevruz, Bayramı, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı