Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 22:59 Bu haber 1969 kez okundu
 
Bakan Pekcan’dan kadın girişimcilere müjde
İlimizdeki ihracatçı kadın girişimcilerle buluşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan programda yaptığı konuşmada, “Hepiniz başımızın tacısınız. Bir müjdemiz var. Yüzde 50 ve fazlası kadın girişimcilere ait olan şirketlere 100 milyon lira hibe, 200 milyon dolar ise kredi ayırdık” dedi.
SİYASET Haberi
Bakan Pekcan’dan kadın girişimcilere müjde

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bir dizi programa katılım göstermek için ilimize geldi. Bakan Pekcan’ın ilk durağı Derince oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,İhracatçı Kadın Girişimcilerle bir araya geldi. Program öncesi Vali Hüseyin Aksoy, Bakan Pekcan’ı kapıda karşılayıp “Hoşgeldiniz” dedikten sonra programdan ayrıldı.

GENİŞ KATILIM

Yelken Cafe’de gerçekleştirilen programa Bakan Pekcan’ın yanı sıra, AKP Milletvekili Emine Zeybek, AKP İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, AKP’nin Derince Belediye Başkan Adayı Zeki Aygün, AKP Derince İlçe Başkanı Selçuk Çakıroğlu, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

KADIN TOPLUM MESELELERİYLE İLGİLENİR”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren AKP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, “Kadınlar toplumların ilerlemesinde önemli bir faktördür. Kadın, hassasiyetiyle toplum meseleleriyle yakından ilgilenir. Kadın istihdamının arttırılması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi için önemli bir unsurdur. Kadının ekonomide var olması kadınlarımızın hayata katılımını arttırmaktadır. Kadınlar hak mücadelelerinde ilk adımı atmak zor fakat bunu deneyimliyoruz” dedi.

BENİM EVİMİN IŞIĞI EŞİMDİR”
Serpil Yılmaz’ın ardından söz alan AKP Derince Belediye Başkan Adayı Zeki Aygün, “Benim evimin ışığı eşimdir. Onsuz yaşadığım günleri yaşamadım kabul ediyorum. Kadınlar güzel insanlarsınız. Birinci iş hayatı evde yapılan hizmettir. Derincemize İnşallah yardımcı olacağız. Hakka hizmet düsturuyla hareket edeceğiz” diye konuştu.
GİRİŞİMCİLERİMİZE DESTEK OLACAĞIZ”
 
 
 
 
 

Zeki Aygün’ün ardından kürsüye gelen Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, “Kadınların iş yaşamına katılması ülkenin ekonomisi için son derece önemlidir. İş dünyasının meselelerini, ihracat yapabilir hale gelmesini desteklemek bizim işimiz olmasa da derdimiz olmalıdır. Tüm girişimcilerimizin şehrimizin ekonomisine can vermesi için sizleri elimizden geleni yapacağız. Söz veriyorum Derince’deki, Kocaeli’deki girişimcilerimizin yurt dışındaki girişimlerine destek olacağız” şeklinde konuştu.

KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZİ DESTEKLEDİK

Büyükakın’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Aslında kadınlarımızın çalışmayanı yok. Ev kadınları da evde üretiyor. Nice kadınlarımız evde dantel yaparak emek veriyor ve çocuklarının rızkını temin ediyor. O da bir ticarettir. Hayat böyle devam ediyor. Özellikle şehir hayatında kadının gelir noktasında biraz daha hayata katılması, girişimci olmasını biz hep destekledik. Çok güzel hizmetler yaptık. Kentin rengini değiştirdik. Mavi mavi, yeşil yeşil oldu. Bunu ben yapmadım. Verdiğiniz görevi icra ettik. Bunu hep birlikte yaptık” dedi.

GİDECEK YOLUMUZ VAR”

Son olarak kürsüye çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “BM’nin bu yılki 8 Mart sloganı eşit düşün, zekice geliştir, dönüşüm için yenilik yap isi. Eşitliğe giden yol teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Kadın girişimcilerimize hükümet olarak çok önem veriyoruz. İş hayatındaki kadın oranı yzde34’e çıktı. OECD oranı ise yüzde53. Yani daha gidecek yolumuz var. Önümüzdeki 10 yıldaki hedefimiz orta gelir düzeyindeki ülkelerden yüksek gelir düzeyli ülkelere geçebilmek. 2018 yılını 168 Milyar Dolar rekor ihracatla kapattık” dedi.

İHRACAT DESTEK OFİSİ”

Bakan Pekcan, “Bu yıl ilk iki ayda 28 Milyar Dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yani dış finansman ihtiyacımızı 10.8 Milyar Dolar azalttık. Kadınlarımızı, gençlerimizi KOBİ’lerimizi merkez alarak ticaretimizi artırmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızda Şubat ayı itibariyle kadın ve girişimciler daire başkanlığı kurduk. Bazı ilerimizde ihracat destek ofisi kurduk. Burada her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kadınlarımıza e ticaret- e ihracat eğitimleri veriyoruz. Hepiniz başımızın tacısınız. Bir müjdemiz var. Yüzde 50 ve fazlası kadın girişimcilere ait olan şirketlere 100 milyon lira hibe 200 milyon dolar ise kredi ayırdık” diyerek sözlerini sonlandırdı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın konuşmasının ardından basına kapatılan program soru – cevap bölümüyle devam etti.

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör: Selin TAŞTEKİN
Etiketler: Bakan, Pekcan’dan, kadın, girişimcilere, müjde,
Yorumlar
Haber Yazılımı