Haber Detayı
18 Ağustos 2020 - Salı 11:02 Bu haber 2955 kez okundu
 
Bir yol hikayesi…
Körfez’imizin gençlerinin çıktığı bir yoldan bahsetmek istiyorum size bugün.
YAŞAM Haberi
Bir yol hikayesi…

Körfez’imizin gençlerinin çıktığı bir yoldan bahsetmek istiyorum size bugün.

 

Atalarından miras kalan, köklerinin orada yaşadığı ve çocukluklarından bu yana suyunu, ekmeğini yedikleri Körfez’e vefa borçlarını ödemek için yola çıkan gençlerin hikayesi bu..

 

İnsan sosyal bir varlık. Bu sebeple iletişim içerisinde olma ihtiyacına, örgütlenerek bir topluluk oluşturma yeteneğine sahip. Dünyanın birçok yerinde sayıları hiç de azımsanmayacak birçok insan bir amacı veya ideali gerçekleştirmek üzere sivil toplum kuruluşları olarak bilinen örgütlenme biçimini tercih etmekte. Örgütlenmelerin en sık görüleni de toplum ve birey hayatına önemli katkılar sunan sivil toplum kuruluşları arasında yer alan dernekler. Dernekler sayesinde insanlar yasalar çerçevesinde belirledikleri amaca veya ideale uygun olarak çalışırken aynı zamanda yaşadıkları toplumlarda baskı gücü oluşturabilmekteler.

 

Dernekler hükümetlerden, kamu makamlarından ve siyasi partilerden bağımsızdırlar, ticari çıkar gözetmezler ve kar amacı gütmezler. Nihai amaçları topluma bir hizmet sunmaktır. Kendi aralarında ya da başkaları üzerinde bir iktidar oluşturma arayışında bulunmamaları önemli bir özelliktir. İş birliği yapma gereksinimleri ise eşitler arası ortaklık ilişkileridir. Bu bakış açısı ile Körfez’e, Körfez’de doğup büyümemiş olsa dahi “Doyduğun yer de memleketindir” diyerek tüm Körfez halkına birbirinden farklı birçok konuda hizmet sunabilmek, fayda sağlayabilmek için yola çıkan bu gençler “Körfez Yarımcalılar Birlik Beraberlik ve Dayanışma Derneği” ni kurmuşlar.

 

Körfez halkı arasında manevi unsurları kapsayan bir dayanışma ve yardımlaşma ağı kurmak istiyorlar. Körfez’de bulunan tüm STK’lar ile iş birliği içerisinde olmak, onlara Körfez’in çocuklarının misafir perverliğini, sevecenliğini, yardım severliğini göstermek istiyorlar. Yeşillendirme, ağaçlandırma, çevre düzenlemesi ve çeşitli tesislerin yapılması gibi yollarla geliştirilmesi; su, elektrik, kanalizasyon gibi altyapı yatırımlarının tamamlanması yoluyla refah seviyesinin yükseltilmesi gibi birçok farklı hizmet türünde Körfez halkının iyi hizmet alabilmesi için gerektiği yerde gözlerini kırpmadan haklarını savunacaklarını göstermek istiyorlar. Öğrencilere burs verilmesinden, esnaf arasında ilişkilerin yoğunlaştırılmasına, devlet dairelerinde görev yapan aynı mahalden insanların tanıştırılıp birbirinden haberdar kılınmasından aynı yerlere mahalden yeni görevlilerin yerleştirilmesine (Liyakat kuralları çerçevesinde) kadar tüm imkanlarını kullanmak için canla başla çalışacaklarını Körfez halkının bilmesini istiyorlar.

 

Dernekler gönüllülüğe dayanan, insanların ortak amaçları takip etmek üzere bilerek ve isteyerek bir araya geldiği yerler, maddi ve manevi fedakârlığına dayanan oluşumlardır. Güçlü bir sivil toplum hem güçlü bir ülkeye hem de gelişmiş ve işlek bir demokrasiye daha sağlam bir taban anlamına gelir.

 

Toplumsal bütünleşmeye katkı açısından güzel faaliyetlere imza atmak, etnik, dini, siyasi aidiyete bakmadan, insanları ayrıştırmaktan çok birleştirmek için dernek kurarak yola çıkan bu genç arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Aralarında olmaktan memnuniyet duyuyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bir, yol, hikayesi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı