Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 16:55 Bu haber 1297 kez okundu
 
Birkan'dan rakip adayına; " Birilerinin emri ile mi ortaya çıktınız”
CHP Derince İlçe Kongresi’nde konuşan CHP İlçe Başkan adayı Birkan Koçak, rakibi olan diğer adaya yönelik olarak , “ 4 günde aday olan arkadaşımıza sormak istiyoruz. Birilerinin emri ile mi ortaya çıktınız” dedi.
SİYASET Haberi
Birkan'dan rakip adayına;

 CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gebze Metrosu’nun Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesiyle ilgili olarak, “ Ankara, İstanbul metrolarını Ulaştırma Bakanlığı yapıyordu. Ankara ve İstanbul kaybedilince Kocaeli’nin talebi kabul edildi.  Körfez ve Kartepe arasındaki metronun da Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesi lazım” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Derince’de bugün Zübeyde Hanım Kongre Merkezi’nde 9. Olağan İlçe Kongresi gerçekleştirildi. İl yöneticisi Birkan Koçak ve eski Belediye Meclis Üyesi Serpil Ceylan’ın aday olduğu kongrede mevcut İlçe Başkanı Nihat Değer ise aday olmadı. 233 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 17 kişilik ilçe yönetimi ve 52 il delegesi seçildi. Kongre öncesi partililere kitapçık şeklinde faaliyet raporu dağıtıldı. Kongrenin divan başkanlığını yerel seçimlerde Derince Belediye Başkanı olan Sertif Gökçe, üyeliklerini ise Hamza Kurt ve Bilal Özşahin yaptı. Seçimin blok listeyle yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

YOĞUN KATILIM

Kongreye CHP PM Üyesi ve Kocaeli milletvekili Haydar Akar, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Sekreteri Hüseyin Acurman, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, il yöneticileri, eski İl Başkanları Cihat Altunyuva, Ferhan Şensoy, Derince Belediye Başkan Adayı Sertif Gökçe, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar,Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman,Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, eski Milletvekilleri Hurşit Güneş, Hikmet Erenkaya, Halil Çalık ile Bekir Yurdagül ve çok sayıda partili katılım sağladı.

“İNADINA ÖZGÜRLÜK DİYORUZ”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren İlçe Başkanı Nihat Değer, “Bu salona baktığımızda sadece Derince değil Türkiye var. Çünkü Türkiyemiz’de emek dostları var. Bu salonda emek var, demokrasi var, kardeşlik var, özgürlük var. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar bedeller ödeyerek geldik. Denizler ve Mahirler’le bizleri yaktılar, 12 Eylül faşizmine karşı mücadele ettikleri için yaktılar; astılar. Maraş’ta, Çorum’da bizi yaktılar. 2 Temmuz 93 Madımak Katliamı’nı yaptılar. Ankara’da Gar’da yaktılar; Suruç’ta gençlerimizi yaktılar. Gezi’de yaktılar. Bizleri yakarak bitireceklerini zannettiler ama bitiremediler. İnadına demokrasi, inadına özgürlük, inadına Gezi diyoruz” dedi.

“KAYBETTİĞİMİZ İÇİN ÜZÜLDÜK”

31 Mart süreci hakkında konuşan Değer, “Derince 150 bin nüfuslu, 103 bin seçmenli bir ilçe. 6 dönemdir AKP zihniyeti tarafından yönetilmektedir. Biz en az 4 dönem iç tartışmalar ve çok az oylarla seçimi kaybettik. Atamalarla, ön seçimlerle yapılan seçimler oldu. 31 Mart seçimlerinde Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma sonucu adayımızı belirledik. Süreçte herkese ulaşmaya çalıştık. Üstelik 6 ay öncesinden belirledik. İlk parti meclisinde çıkan kararla adayını belirleyen ilçe olduk. Seçimleri bin 261 oyla kaybettik. 15 bin seçmen sandık başına gitmedi. Tüm demokratik tepkilerimize rağmen, itirazlara rağmen hepsi geriye çevrildi. Bizler bin 261 oyla kaybetmiş olabiliriz ama bizim Derince’de 3 bine yakın oy var; biz ise 40 bin oy aldık. Seçimi kaybettiğimiz için elbette üzüldük. Oylarımızı arttırdık ancak yeterli gelmedi. Böylesi haramilerin bulunduğu bir Derince’de, Türkiye’de mücadele ediyoruz. Her şeyden önce bu devleti Cumhuriyet Halk Partisi yönetmesi gerekiyor. Bu vatanın milliği ve bütünlüğü için artık sosyal demokratların ve Sol’un olması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“PARTİYE KÜSÜYOR BAZI ARKADAŞLARIMIZ”

Divan Başkanlığı’nı yapan Sertif Gökçe yaptığı konuşmada, “Daha önce CHP’ye oy vermemiş binlerce kişinin oyunu aldık. Özellikle her iki kişinin birisinden aldığımız oyları devam ettirmeniz; onların oylarını kalıcı hale getirmeniz lazım. Bize oy vermelerini sağlamamız gerekiyor. Parti içerisinde sevgiyi, saygıyı, hoş görüyü korumak lazım” dedi. Eski Kocaeli Milletvekili Bekir Yurdagül kongrede yaptığı konuşmada, “Kongrelerimizi bitirmek üzereyiz. Hukuk ayaklar altına alınmış; savcılar ve hakimler gözlerini saraya dikmişler. Eğitim tarikatların eline bırakılmış. 2 buçuk milyon işsize iş sağlayacağım diyen damat, 2019’da işsiz sayısını 5 milyona çıkarmış. Böyle bir Türkiye’de CHP’yi iktidar yapmaktan başka şansımız yok. Ne yazık ki CHP’de kongreler sürecinde bir kırılma yaşıyoruz. Kişilere küsmenin ötesinde partiye küsüyor bazı arkadaşlarımız. Kim yönetimde olursa olsun, bizim ortak çalışma içerisinde arkadaşlarımızın başarısı için katkı vermek gibi bir misyonumuz var. Cumhuriyet Halk Partisi her koşulda yanlışa yanlış diyebilmelidir. Bireysel menfaat uğruna, geleceğiniz koltuk uğruna hiç kimsenin yanlışında olmamalıyız. İl başkanımız bırakıyor; başka arkadaşımız göreve gelecek. Aslolan Cumhuriyet Halk Partisi. Derinceli partililerimiz özgür idareleriyle oy verecekler” dedi.

“DERİNCE’NİN ALINABİLİR OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Yurdagül’ün ardından konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Derince politikaya başladığım ilk günden beri beni heyecanlandırdı. Derince’nin politik yönü de her zaman ağır basar. Son mahalli seçimlerde top tahtadan döndü. Bir belediye başkanı adayımız Sertif Gökçe ve İlçe Yönetimi Nihat Değer başkanlığında son derece başarılı seçim kampanyası yürüttüler. Bazı hatalar yapmış olabiliriz. Seçim bitmez, biri biter, diğeri başlar. Derince’nin alınabilir olabileceğini hepimiz gördük ve htik. Burada 2 adayımızdan birisi değil Cumhuriyet Halk Partisi kazanacak. Bundan da eminim. Bizim Libya’da ne işimiz var? Mustafa Kemal kendi toprağını korumak için gitti” şeklinde konuştu.

“HANGİ MASKE ELLİBEŞ?”

İşten çıkarmalarla ilgili konuşan Sarıbay, “İzmit Belediyesi’nden son günlerde İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili linç kampanyası başlatılmakta. Bu arkadaşlarımız hatır gönülle işe alınan insanlar. Sözleşmesi sona erdiği zaman ben bunu uzatmadım diyor. Birisi Kandıra Belediye Başkanı’nın eşi, birisi Nevzat Doğan’ın yakınları, eşi, dostu. Bunlar kendi kendine çalıp oynayan görüşler. Sayın Ellibeş, ‘köprüyü geçtikten sonra hepsinin maskesi düştü’ diyor. Hangi maske Ellibeş. Sizin adam kayırdığınız, liyakatı ciddiye almadığınız ortaya çıktı. Topa girmek istemiyorum ama il başkanı girdiği için giriyorum. 17 senedir iktidarsınız. 17 yılda Türkiye’nin hangi sorununu çözdünüz? Sıfır sorunla başladınız; bugün küs olmadığımız ülke yok. Kanal İstanbul gibi hiç olmayacak, tüm Türkiye’ye zarar verecek gayri nizami olan bir projenin peşinde gündemi değiştirme peşindesiniz. Siz bu ülkeyi yönetemediniz. Başta Derince olmak üzere bütün ilçelerde olmak üzere Büyükşehri CHP alacak. 1 Mart seçimlerinde aday olacak arkadaşlarımın şölen havasında seçime gideceklerine inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

“KAYBEDİLİNCE TALEP KABUL EDİLDİ”

Sarıbay’ın ardından konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “İktidar partisinin tüm belediye başkanları ile tek belediyemiz olan İzmit Belediyesine saldırıyorlar. Sayın İlyas Şeker; ben onu tanımlarken ‘önemli günleri hatırlatma vekili’ diyorum. Verdiği bir röportajda ‘Fatma Kaplan yanlış yapıyor’ diyor. ‘İnsanlar ağlıyor evine ekmek götüremiyor’ diyor. Ey İlyas Şeker eğer millet evine ekmek götüremiyorsa, açsa, bil ki Recep Erdoğan ve senin partin yüzündendir. Azcık kitap okusan azcık gazete okusan bu insanların çektiği çileyi görürsünüz.Büyükşehir Belediye Başkanı çok konuşuyor ama yapmıyor. Metroyu Ulaştırma Bakanlığı’na devrettiğini söylüyor. İyi yaptı. Kendisi akademisyenken ben söyledim. Ankara, İstanbul metrolarını Ulaştırma Bakanlığıyapıyordu. Ankara ve İstanbul kaybedilince Kocaeli’nin talebi kabul edildi.  Körfez ve Kartepe arasındaki metronun da Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesi lazım. Neden 70 milyar dolarlık özelleştirme yaptığını söylemiyorsunuz? Barajları, kamu taşınmazları satıyorsunuz ama yarın şunun rezervini yaptık diyebileceğiniz bir şey söyleyebilir misiniz? Söyleyemezsiniz” dedi.

“BİZ YOLSUZLUĞA KARŞIYIZ”

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerinden bahseden Akar, “Türkiye’yi en borçlu ülke hale getirdiniz. Cumhuriyet tarihinin 3 katı borç yaptınız. Biz yola, köprüye karşı değiliz ama Kanal İstanbul’a karşıyız. Bizim için karşılık kamu yararıdır. Kanal İstanbul’un İstanbul ve Türkiye’nin yararına bir projeyse karşı çıkmayız. Osmangazi, Yavuz Sultan, Avrasya Tüneli’ne karşı çıkmadığımız gibi.Bunların hiçbiri Recep Erdoğan yapmadı. Öyle olsaydı bayramlarda bedava geçerdik. Biz yolsuzluğa karşıyız. Osmangazi’de de diğerlerin de de kötüye kullanılmıştır. Osmangazi’den geçerseniz 30 gün boyunca 13 bin 600 lira ödersiniz. Bu otomobil için. Peki kamyoncunun ödediği para ne kadar? 22 bin lira. Biz Türkiye’nin soyulmasına karşıyız. Hani cebimizden bir kuruş çıkmayacaktı? Kanal İstanbul, yap-işlet-devret modeliyle yaparsak devletin cebinden bir kuruş çıkmayacak. 34 milyar çıktı devletti. 34 milyarla biz köprüleri yapardık. Biz yola, köprüye karşı değiliz ama yolsuzluğa karşıyız diyeceksiniz” ifadelerinde bulundu.

“1 LİRA YARAPAK DESTEK VERİYOR”

Hürriyet’in projelerinden bahseden Akar, “Biz sosyal belediyecilik denilince İzmit Büyükşehir olarak yapmış olduğumuz icraatlar tüm Türkiye’nin dilinde. İTÜ’de öğrencilerin yemekleri iptal edilirken, 3 öğünden tek öğüne düşülürken bizim belediye başkanımız ücretsiz şekilde üniversite öğrencilerine her gün yemek veriyor. Bizim belediye başkanımız evlenme zorluğu çeken gençlerimize salon ücretlerini 1 lira yaparak destek veriyor. Bizim belediyemizin önceliği insan.  Meral Hanım, ‘Kanal İstanbul Ekrem yüzünden yapılıyor’ diyor. Ben alkışlıyorum valla doğru. Türkiye’de iktidar olduğumuzda hazmedeceksiniz. Hazmetmezsiniz biz hazmettiririz. En başarılı 10 büyükşehir belediye başkanı arasında bizim 8 tane büyükşehir belediye başkanımız var. İnşallah 89 hatasını tekrarlamayacağız” dedi.

“İTTİFAKI DOĞRU BULUYORUZ”

İttifak tartışmaları hakkında konuşan Akar, “Biz seçimlerde büyük düşündük. Seçimlerde en çok HDP seçmeni var. MHP’li ve AKP’li arkadaşlarımız bile sokakta yapılan ittifakın içerisinde yer aldılar ve 11 büyükşehir belediyesini aldık. 31 Mart akşamı hepimizin yüzü güldü. Bunun iki kahramanı var: birisi Kemal Kılıçdaroğlu birisi de Meral Akşener. Büyükşehir bizim adayımız olsaydı alırdık diye konuşuluyor kongrelerde. Biz yaptığımız ittifakı doğru buluyoruz. Hepimiz Kocaeli bizde kalsın diye arzuladık, girişimlerimiz de oldu ama sonuç alamadık. Bunun sayesinde düşmesi beklenen büyükşehir sayımızı 11’e çıkardık. Nüfusun yüzde 50’si bu kentlerde yaşıyor. Bütün Türkiye’de kongrelerimiz bitmek üzere. Müthiş bir uzlaşıyla gidiyor. Bu yarışların kavgayla, gürültüyle olmadığını anladık. Derince’de, Türkiye’de, Büyükşehir’de iktidar olacağız” ifadelerinde bulundu.

“HDP’Yİ GÖZARDI EDEMEYİZ”

Eski Milletvekili Hurşit Güneş kongrede yaptığı konuşmada, “2019 yerel seçimleri AKP’nin yenilmesine başladığı seçim oldu. Bunun bir tanesi ekonomidir. Ben partide hep yaramaz çocuk olarak bilinirim, yanlışları hep söylemişimdir. 2019 yerel seçimlerinde parti doğru bir strateji izledi. İttifak vardı bir de ittifakın dış destekleri vardı. Onlar daha da önemliydi. İzmit’te belki arzu ettiğimiz ölçüde olmadı ama yine de oldu. Kocaeli Büyükşehir bizde olsaydı Dilovası’nda oylar patlar, giderdi. Ciddi bir desteğini aldığımız HDP’yigözardı edemeyiz. Başiskele hariç bütün ilçe kongrelerine katıldım. Ben, 1984 yılından bu yana Kocaeli’de karınca kararınca siyasetin içerisindeyim.  Ben CHP’yi bırakmadım, ben üniversite desteğime, bilim adamlığına döndüm. Bu bir daha belediye başkanlığına ya da milletvekilliğine aday olmayacağım anlamına gelir. Parti içinde bazı arkadaşlar görüyorum gittiği yerlerde beni eleştiriyor. Basında benim cevaplarımı göremezsiniz. Buna gerek yok” dedi.

KURA ÇEKİLDİ

Adayların konuşması için kura çekildi. Kurada ilk konuşmacı Birkan Koçak oldu. Birkan Koçak adaylığı hakkında yaptığı konuşmada, “Ekonomide, siyasette, hukukta, adalette, sağlıkta, eğitimde, yaşam alanların yıkım politikalarıyla yeni bir rejim yaratmaya çalışan AKP.  Toplumun ve özellikle kadınların kaç çocuk yapacağına, ne içip ne yiyeceklerine, özel yaşam alanlarına müdahaleye, düşünce ve özgürlüğünün olabildiğince baskı yapan partinin adıdır AKP. Açlığa, işsizliğe karşı bu partiye tek karşı gelecek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Devrimci yürek, mutlak inanç ve pazarlıklarla değil ilkeler üzerinden yola çıktık. Derincemizin geleceğine söz sahibi olmak için yola çıktı. Belediyeleri alarak dünyaya bir umut Türküsü söyledik. Derimcemize yeni umut türküleri yazmaya geliyoruz” dedi.

“BİRİLERİNİN EMRİ İLE Mİ ORTAYA ÇIKTINIZ?”

“Hiçbir pazarlığa girmedik” diyen Koçak, “4 günde aday olan arkadaşımıza sormak istiyoruz. Birilerinin emri ile mi ortaya çıktınız. Sorunun parçası olanlar sorunun çözümü olamaz. Bize soruyorlardı yola çıkarken; neye güvenerek yola çıkıyorsunuz? Pir Sultanlar neye güvendiyse biz onan güveniyoruz. Bedel ödemeyi göze alacak; bizi biz yapan değerlere sahip çıkacak bir örgüt olmak için geliyoruz. Tek bir grupla, hiçbir pazarlığıa girmedik. Pazarlık masaları yerine ilkesel adımların doğru olduğu bir yola girdik. Birkan Koçak çok dik bir adam diyorlar. Çıkar birlikteliği yapanların, geleneklerimizi yok sayanların, olmayanları olmuş gibi anlatanların karşısında dik durduk, yarın da dik duracağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birkan'dan, rakip, adayına;, ", Birilerinin, emri, ile, mi, ortaya, çıktınız”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı