Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 00:52 Bu haber 4671 kez okundu
 
Cahit Zarifoğlu’nun hatırlarını kızı anlattı
11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Yedi Güzel Adam’ın sevilen ismi Cahit Zarifoğlu anlatıldı
EĞİTİM Haberi
Cahit Zarifoğlu’nun hatırlarını kızı anlattı

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11.Kocaeli Kitap Fuarı Akçakoca Konferans Salonunda, yazarlar okuyucularıyla buluşmaya devam ediyor. Sevilen ve okunan yazarlar okuyucularıyla söyleşi yaparak kitaplarında anlattıkları konuları interaktif bir şekilde düzenlenen söyleşilerde okuyucularına aktarıyor. Türk şiirinin en özgün isimlerinden Cahit Zarifoğlu da kızı Betül Zarifoğlu tarafından sevenlerine hatıralarıyla birlikte anlatıldı.

KIZI CAHİT ZARİFOĞLU’NU ANLATTI

Türk şiirinin en özgün isimlerinden ve Yedi Güzel Adamın değerli isimlerimde Cahit Zarifoğlu, kızı Betül Zarifoğlu tarafından kitapseverlere anlattı. “Zarifoğlu’nun Dünyasında Çocuk Olmak” isimli söyleşisiyle okurlarıyla buluşan, Muga Zıpzıp isimli çocuk hikâye kitabının yazarı olan Betül Zarifoğlu, “Keşke babam burada olsaydı da onu dinleseydiniz. İçimde buruk bir şekilde bu kalıyor. Babamı anlatmaktan memnunum. 10 yaşında iken babam vefat etti. Küçük yaşlarımda kaybettiğim için babamı pek hatırlamıyorum. Babam diğer babalardan farklıydı ve özeldi. Biz babamızla kısa zaman içerisinde çok şey paylaşmışız. Aile defterimiz vardı. Herkes bir şeyler yazabiliyordu” şeklinde konuştu.

BİZE MASAL ANLATIRDI

“Sürekli bize masal anlatırdı” diyen Betül Zarifoğlu “Her Perşembe gecesi cemaatle namaz kılardık. Babamız bize imamlık yapardı. Namazdan sonra dua yapılır Kuran-ı Kerim okunurdu. Babam bize menkıbeler anlatırdı. Babam saçlarımızı örerdi bizimle çok ilgilenirdi. Masallar insana çok geniş bir hayal gücü kazandırıyor. Babam ilk masallarını bize anlatır sonra yazardı. Bana not bıraktığı bir kitapta, senin de bir gün çocuklar için yazacağını ümit ediyorum yazmıştı. Babamın vasiyetini gerçekleştirmiş olmak benim için çok kıymetli. Babam 47 yaşında vefat etti. Bu kısa yaşamına çok sayıda kitap sığdırdı”  dedi.

AVRUPA’YI OTOSTOPLA GEZDİ

Zarifoğlı sözlerini şu şekilde sürdürdü “Babam Maraş’ta lise eğitimi sonrası İstanbul’a gelmiş. Parasız bir şekilde tüm Avrupa’yı otostopla gezmiş. Babamın kitabını okudukça Avrupa’nın gerçek yüzünü gördüğüne şahit oldum. Babamın “Yaşamak Benim” isimli kitabı benim başucu kitabımdır. “İns hikayesi” muhteşem bir bakış acısı sunar okuyucuya. Şiiri gibi hikâyeleri de çok okunur ve beğenilir. Motorlu Kuşu okuduğumda çocuklara anlatılamayacak hiçbir şey yok, çocuğa her şeyi anlatan bir hikâye. Benim için babamın yazdığı şeyleri okumak onunla sohbet etmek gibi”. Betül Zarifoğlu, söyleşi sonunda babası Cahit Zarifoğlu’nun “Ağaçlar” isimli şiirini okudu.

KAYBOLAN DEĞERLERİMİZ

Öte yandan Yazar Yusuf Asal “Biz Kimiz, Kimliğimiz, Kaybolan Değerlerimiz” simli söyleşisi ile okuyucularıyla bir araya geldi. “Her şeyin başı özümüze dönerek kimliğimize sahip çıkmakla başlıyor “diyen Asal, “Kendini yitirdikten sonra hiçbir başarının bir anlamı olmaz. İnsanların siyasi görüşleri ve inançları ne olursa olsun ortak iyilerimiz var. Yardımseverlik, komşuluk, tevazu, alçakgönüllülük ortak iyilerimizdir. Kimliğimizi kaybettiğimizin farkında değiliz, Gittikçe özümüzden uzaklaşıyoruz” şeklinde konuştu.

GÜNDE 5 SAAT TV İZLİYORUZ

Yazar Yusuf Asal; “İnstagramda Aziz Sancarı 22 bin kişi takip ediyorken bir fenomeni 3 milyon kişi takip ediyor. Türkiye kitap okumada 86. sırada tüm dünyada. İhtiyaç sıralamasında 235. sırada kitap. Bilim tarihine baktığımızda Müslüman âlimlerin başarıları ve buluşları var. Ülkemizde bir insan gününün en az 5 saatini TV izleyerek geçiriyor” dedi.

 

 

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör:
Etiketler: Cahit, Zarifoğlu’nun, hatırlarını, kızı, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı