Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 18:10 Bu haber 2086 kez okundu
 
CHP’de gözler il başkanlığı yarışında
Cumhuriyet Halk Partisi’nde parti içi seçim için takvim açıklandı. Delege seçimleri, ilçe kongreleri, il kongresi ve 37. Kurultay için yapılacak çalışmalar 08 Kasım’da mahallelerdeki delege seçimleriyle başlayacak. İlimizde gözler il başkanlığı seçiminde olacak
SİYASET Haberi
CHP’de gözler il başkanlığı yarışında

Cumhuriyet Halk Partisi’nde parti içi seçim için takvim açıklandı. Delege seçimleri, ilçe kongreleri, il kongresi ve 37. Kurultay için yapılacak çalışmalar 08 Kasım’da mahallelerdeki delege seçimleriyle başlayacak. İlimizde gözler il başkanlığı seçiminde olacak

ÖNCE DELEGELE SEÇİMLERİ YAPILACAK

Cumhuriyet Halk Partisi’nde açıklanan takvime göre 08 Kasım 2019’da  mahallelerdeki delege seçimleri yapılacak. Belirlenen delegeler ilçede görev alacak başkan ve yönetimini seçecek. İlçe kongreleri 14 Aralık 2020 - 27 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak. İl kongresi  ise açıklanan takvime göre 02 Ocak 2020 - 03 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Mevcut başkan Cengiz Sarıbay’ın aday olmayacağını açıklaması sonrasında gözler il başkanlıpı yarışında olacak.

YILDIZLI, GÖKÇE, KÜÇÜKKAYA VE TÖRK 

Mevcut il başkanı Cengiz Sarıbay’ın aday olmayacağını ve genel merkezin parti seçim takvimini açıklaması sonrasında Kocaeli il başkanlığını düşünenler için hareketli bir süreç başladı. Bu çalışmalar kapsamında il başkan yardımcısı Harun Özgür Yıldızlı, Derince Belediye Başkanlığı seçimini az farkla kaybeden Sertif Gökçe, önceki dönem İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve önceki dönem Darıca İlçe Başkanı belediye başkan adayı Yakup Törk’ün isimleri öne çıkıyor.

CHP’de parti içi yarış başlıyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde parti içi seçim için takvim açıklandı. Delege seçimleri, ilçe kongreleri, il kongresi ve 37. Kurultay için yapılacak çalışmalar 08 Kasım’da mahallelerdeki delege seçimleriyle başlayacak. İlimizde gözler il başkanlığı seçiminde olacak

CHP’DE GÖZLER PARTİ İÇİ SEÇİMLERDE

Yerel seçimlerde 15 yıl sonra İzmit Belediye Başkanlığı’nı kazanarak 13-0’dan kurtulan Cumhuriyet Halk Partisi’nde 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini de farkla kazanılması sonrasında gözler örgüt seçimlerine çevrildi. Genel merkezin belirlediği takvimle başlayacak örgüt seçimlerinde, ilçelerdeki mahalle delegeleri belirlenecek. Delegeler ilçe başkanlarını ve yönetimlerini seçecek. Seçilecek il delegeleri daha sonra  il başkanı ve yönetimini belirleyecek. Ardından 37. Olağan kurultay gerçekleşecek.

ÖNCE MAHALLE DELEGELERİ, ARDINDAN İLÇE VE İL KONGERLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki iç tüzük gereği parti için seçim süreci ilçelerdeki mahallelerde üyelerinin oy kullanmasıyla delegelerin seçimleriyle başlayacak. Bu seçimler açıklanan takvime göre 08 Kasım 2019’da gerçekleşecek. Mahallelerde yapılacak delege seçimleri ilçelerde göreve gelecek başkan ve yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi açısından önem taşıyor. Belirlenen delegeler ilçede görev alacak başkan ve yönetimini seçecek. İlçe kongreleri 14 Aralık 2020 - 27 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacak. İl kongreleri ise açıklanan takvime göre 02 Ocak 2020 - 03 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

İLÇELERDEKİ İLÇE BAŞKANLARI POTANSİYEL ADAY

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 12 ilçe başkanı parti içi seçim sürecini il başkanlığı ile yapılacak toplantının ardından yürütmeye başlayacak. Bu çalışmalar devam ederken ilçe başkanlarının aday olup olmayacağı sorusu ise sorulmaya başlandı. 12 ilçe başkanı potansiyel aday olarak öne çıkıyor. Rakip olarak karşılarına isimler çıkar mı? Bu sorunun yanıtı kulislerde evet olarak karşılık buluyor. Gerek ilçe başkanları gerekse aday olmayı düşünenler çalışmalarına devam ediyor.

SARIBAY İL BAŞKANLIĞINA ADAY OLMAYACAK

Cumhuriyet Halk Partisi’nde her zaman abilik pozisyonu ile göreve gelen ve yaptığı çalışmalarla farklılık oluşturan Cengiz Sarıbay, yapılacak il başkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıklamıştı. Sarıbay bu fikrini geçtiğimiz günlerde Ankara’da genel başkan Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerine de iletti. Bu gelişme sonrasında gözler il başkanlığı seçimine daha net olarak çevrildi.

YILDIZLI, GÖKÇE, KÜÇÜKKAYA VE TÖRK 

Mevcut il başkanı Cengiz Sarıbay’ın aday olmayacağını ve genel merkezin parti seçim takvimini açıklaması sonrasında Kocaeli il başkanlığını düşünenler için hareketli bir süreç başladı. Bu çalışmalar kapsamında il başkan yardımcısı Harun Özgür Yıldızlı, Derince Belediye Başkanlığı seçimini az farkla kaybeden Sertif Gökçe, önceki dönem İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve önceki dönem Darıca İlçe Başkanı belediye başkan adayı Yakup Törk’ün isimleri öne çıkıyor. 4 isim çalışmalarına parti içerisinde nabız yoklayarak devam ediyor.

YURDAGÜL’DEN GENÇLİK VE KADIN VURGUSU

Kocaeli İl Başkanlığı seçimlerinde Cengiz Sarıbay’ın rakibi olan ve seçimi kaybeden Bekir Yurdagül’ün aday olup olmayacağı kulislerde konuşulurken Yurdagül, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, “CHP'de kongreler sürecinin başlamasıyla birlikte herkes bir yerlere yakıştırılıyor veya partililerimiz gönlündeki kişilerin örgütlerde görev almasını arzuluyor.
Bu çerçeve de şahsıma da bazı misyonlar yüklenebiliyor. Elbette bunları konuşmak için henüz çok erken. Tercihim ve olması gereken ilkeli, güç karşısında eğilip bükülmeyen, dik duruşlu, icazet veya pazarlıklarla değil örgüte liderlik yapabilecek genç arkadaşlarımızın ve özellikle kadınlarımızın örgütlerde görev almalarıdır. Bu konuda elbette asıl görev ülkesini ve partisini seven, sakınan, adamcılık yapmayan partililerimize düşüyor. Demokratik bir sürecin işletileceği ve sonuçta kazananın CHP ve demokrasi olacağı inancıyla, başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

ERENKAYA İSMİ KULİSLERDE KONUŞULUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ne zaman seçim gündeme gelse adaylık konusunda süreç başlasa ilk akla gelen isimler arasında yer alan Hikmet Erenkaya’nın il başkanlığı için ismi kulislerde konuşuluyor. Erenkaya örgüt ve parti ile hiçbir zaman bağını koparmadan ziyaretlerini ve temaslarına devam ettiği için isminin öne çıkması normal olarak değerlendiriliyor. Kendisi adaylık konusunda net olarak açıklama yapmazken bazı çevreler bu konuda nabız yokluyor.

KADIN ADAY ÇIKAR MI?

Cumhuriyet Halk Partisi’nde il başkanlığı için gündemde yer alıp konuşulan isimlerin yanı sıra kadın bir adayın il başkanlığı için ismi öne çıkar mı? Sorusu da soruluyor. Bu soru şimdilik sadece soru olarak kalırken önümüzdeki süreçte isim bazında tartışılacağı parti  kulislerinde dillendiriliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’de, gözler, il, başkanlığı, yarışında,
Yorumlar
Haber Yazılımı