Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 12:13 Bu haber 3425 kez okundu
 
DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Topal: 15 yıldır halkı aldattılar
DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal düzenlenen toplantı ile hem kamuoyuna tanıtıldı hem de projelerini anlattı. Topal, mevcut iktidarın 15 yıldır halkı aldattığını söyleyerek, “Büyükşehir’in 6.5 Milyar lira borcu var. 6 ya da 7 şirketi var ama denetlenebilir değil. Bunlar 15 yıldır halkı kandırdılar” dedi.
SİYASET Haberi
DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Topal: 15 yıldır halkı aldattılar

Demokratik Sol Parti (DSP) Kocaeli İl Örgütü, Kandıra Çadır Sofrası’nda düzenlenen toplantıyla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal’ı kamuoyuna tanıttı. Gerçekleştirilen toplantıya DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP Büyükşehir Başkan adayı Ziya Topal, DSP İzmit Belediye Başkan adayı Hülya Yıldırım, DSP Kartepe adayı Temel Ofluoğlu ve partililer katıldı. Topal, mevcut iktidarın 15 yıldır halkı aldattığını söyleyerek, “Büyükşehir’in 6.5 Milyar lira borcu var. 6 ya da 7 şirketi var ama denetlenebilir değil. Bunlar 15 yıldır halkı kandırdılar” dedi.

‘BÜTÇENİN NE OLDUĞU BİLİNMELİ’

Belediye bütçesinin bilinmesi gerektiğinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ziya Topal, “Bilindiği üzere Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının yapmak istedikleri yapacakları projeler hakkında bilgi vermek ve gerçekleri net bir şekilde anlatmak için toplandık. Bu işlerin yapılabilmesi için elimizdeki bütçenin ne olduğunu bilmemiz lazım. Büyükşehir’in 6.5 Milyar TL borcu vardır. Bu borcu döndürmek için 2019 bütçesindeki faiz yükü 376 Milyon TL. Bu 376 Milyon TL ile 24 derslikle 320 adet ilkokul yapılabiliyor. 12 ilçeye ortalama 30 tane okul yapılabilecek parayı biz faize ödüyoruz” diye konuştu.

‘GÖSTERİŞ YAPILDI’
Topal, belediyenin beklenen deprem için dahi bir şey yapmadığını belirterek, “Deprem bölgesindeyiz ama 20 yıldır deprem konusunda ne yapıldı? Yakın zamanda Kartal’da bina çöktü, zemin katına 3 günde ulaşabildik. Uyanmak zorundayız. Kurumların artık çalışması lazım. Deprem için sadece gösteriş yapıldı. Acil noktalarımız var ama hiçbir şey çalışmıyor” dedi.
‘PERSONEL PARASINI ÖDEYEMEYECEK DURUMDALAR’
“Bir buçuk yıl içinde hiçbir belediye personel parası ödeyemeyecek noktaya gelmek üzeredir” diyen Topal, “Bizim hedefimiz önce üretmek.  Kocaeli Belediyesi’ne bağlı 6-7 şirket var. Bunların ne iş yaptığı belli değil. Denetlenebilir değiller. Şeffaf olarak bunlar halka açılmalı. Ben 30 yıldır inşaat işi yapan biriyim. Proje bizim işimiz. Elinizdeki parayı bilmeden ben şunu yapacağım demek halkı aldatmak olur. 15 yıldır bunlar halkı aldattılar” ifadelerini kullandı.
 

KOCAELİ’DE ACİL PROJELER

Kocaeli’de acil yapılacak projelerinin olduğunun altını çizen Topal, “Tarımsal alanda kalan mahallelerin köy statüsüne kavuşturularak, köylerde üretim kooperatifler kurulacak. Tüm ilçeler için ulaşım çalıştayı yapılarak trafik sorununa akılcı çözümler üretilecek, Bölgenin deprem gerçeğini unutmadan gerekli çalışmalar yapılacak. Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketler halkın denetimine açılacaktır” dedi.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM

Konuşmasını sürdüren Topal “Öğrencilerin evden okula ve okuldan eve ulaşımları ücretsiz sağlanacak, bunun maliyeti de 20 Milyon TL.  Gençler için doğayı ve hayvanları sevme projesi kapsamında çalışmalar başlatılacak, aktiviteleri desteklenecek, bu anlamda tesisler kurulacaktır. Bölgemizdeki iş imkanlarına göre gençlere eğitimler verilip iş olanakları sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

topal-6-1552467055.jpg?

ZİYA TOPAL KİMDİR?

1968 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinin Yukarıköy köyünde doğdu. Babası öğretmen annesi ev hanımıdır. İlkokulu köyde, ortaokulu, liseyi Maçka Lisesi'nde, Üniversiteyi Karadeniz Teknik Üniversitesi, inşaat Mühendisliği bölümünde, iktisat fakültesini Anadolu Üniversitesinde okudu. Vatani görevini Ağrı da Yedek Subay olarak tamamladıktan sonra Gebze'ye yerleşti, kendi mesleğinde işini kurarak iş hayatına atıldı.18 yıl İnşaat Mühendisleri Gebze Temsilciliği Başkanlığı yaptı. 1998-2002 yılları arasında Demokratik Sol Partide Gebze Belediye Meclis üyeliği görevi yaptı. İki dönem Gebze Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde Yöneticilik yaptı. Amatör Spor Kulüplerinde Yöneticilik ve Başkanlık yaptı. İki dönem Gebze Ticaret Odasında Meclis üyeliği yaptı. Evli,3 çocuk babası. Hobileri arasında arıcılık, saz çalmak, doğa sporları vardır. 

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör: Selin TAŞTEKİN
Etiketler: DSP, Büyükşehir, Belediye, Başkan, adayı, Topal:, 15, yıldır, halkı, aldattılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı