Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 13:45 Bu haber 1142 kez okundu
 
“Gücümüzü mücadeleyi bırakmayan işçilerden alıyoruz”
Lastik İş Sendikası Brisa, Pirelli ve Prometeon ile TrpyWyndham Otel’de gerçekleştrilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 4’üncü toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı sonrası Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetimi otel öünde şapkaları takılı şekilde görüşme sonucunu bekleyen işçilerin yanınan indi. Burada kısa bir açıklama yapan Sarı, “ Gücümüzü mücadeleyi bırakmayan işçilerden alıyoruz”. Dedi.
GÜNDEM Haberi
“Gücümüzü mücadeleyi bırakmayan işçilerden alıyoruz”

Lastik İş Sendikası Brisa, Pirelli ve Prometeon ile TrpyByWyndham Otel’de gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 4’üncü toplantısında tarafların yaşadığı gerginlikten dolayı toplantıya 3 kere ara verilmek durumunda kaldı. Basına kapalı şekilde gerçekleştirilen görüşme sonrasında Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı yönetimi ile birlikte görüşme sonucunu bekleyen ve mücadeleye destek veren işçilerin yanına indi. Şapkalarını takmış bir şekilde bekleyen işçiler Sarı’yı ‘Dik dur eğilme, işçiler seninle’, ‘Dünya yerinden oynar işçiler özgür olsa’ sloganlarıyla karşıladı. Görüşmede alınan kararları işçilere açıklayan Sarı, sendikada yer alan Cihan Ormancı’nın yazdığı Geçmişin adlı kitabı işçilere hediye etti.

"ENFLASYONU KABUL ETMİYORUZ"

İşçilere görüşmede alınan kararları açıklayan Genel Başkan Alaaddin Sarı, ‘Arkadaşlarımız bizi buraya davet ettiler. Herkesin başında şapkaları var. Bu şapka direnişin simgesi haline geldi. İlk olarak toplu iş sözleşmeleri başlamadan önce kazanılmış haklarımızı vermeyeceğiz dedik. İkinci olarak ise söylediğimiz şey enflasyonu kabul etmiyoruz. Toplu sözleşme ile alakalı bu iki konuyu söyledikten sonra asıl teşekkürle alakalı bir şeyler söyleyeceğim. Bu direnişe dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa sloganı damga vurmuştur. Bu damgayı vurduktan sonra Lastik İş Sendikası yönetim kuruluna girdim. Yönetim kurullarının teşkili daha çabuk olur. DİSK’in genel başkan sıfatıyla girdim. Her ne kadar Lastik İş sendikası Genel Başkanı olarak en çok oyu almış olsam da diğer arkadaşlar da aynı ayardadır” dedi.

"ESNEK ÇALIŞMAYI KABUL ETMİYORUZ"

Sarı, “Bizi orada tutan şey oyların fazlalığı değil Lastik İş Sendikasının gücüdür. Onun için DİSK’in bundan sonraki sürecinde projeler olacaktır. Sadece Kocaeli’de değil,  Türkiye’nin her yerinde olacaktır. İşçi sınıfının yüklediği bu sorumluluk DİSK’in omuzlarındadır. Özellikle kapitalist dönemdeki süreç içerisinde DİSK’in sorumluluğu daha ağırdır.Gücünü mücadeleyi bırakmayan işçilerden aldıklarını belirten Sarı, ’Yeni ekonomik modellerin hayata geçtiği bu süreçlerde bizler duruşumuzu ‘dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa’ sloganıyla sürdüreceğiz. Toplu sözleşme süreci biraz uzadı. Bunun en büyük nedeni, Lastik İş olarak bize düşen öncesinde bırakılan mirasın geleneğini sürdürerek esnek çalışmayı asla kabul etmemek. Bunu asla kabul etmedik. Bizim için olmazsa olmazlardan olan özel istihdam bürolarını kabul etmiyoruz diye söyledik. Ve kazandık bunu bugün aldık” dedi.

"KAZANILMIŞ HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Son olarak Sarı, “Geldiklerinden beri ifade ettikleri rahmetli genel başkanımızın hayatına mal olan taşeron sistemi ile ilgili olan maddeyi de almak istiyorlardı ama biz onu da aldık. Bugün 6 tane madde geçmiştir. Ama bu söylediğim iki madde bu toplu sözleşme sürecindeki en önemli iki maddedir. Özel istihdam büroları girmiş olsa çalıştığımız yerlere bu işçiler mahvolur. Biz bu mücadelemizin gücünü sizden alıyoruz arkadaşlar. Biz duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Bu toplu sözleşme biterse biter bitmezse de nereye giderse gider. Bir istedikleri şeyde izin meselesi biliyorsunuz ki izinlerin bölünmesini istiyorlar fakat biz bunu da kabul etmedik ve bu maddeyi de aldık. Satın alma gücümüzü koruyacağız, asla kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Gücümüzü, mücadeleyi, bırakmayan, işçilerden, alıyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı