Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 12:22 Bu haber 2675 kez okundu
 
Hürriyet: Belediyeyi iyi yemişler
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçmiş dönemde İzmit Belediyesi'nde yaşanan usulsüzlükleri açıkladı.
SİYASET Haberi
Hürriyet: Belediyeyi iyi yemişler

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, görevi devraldıktan sonra çeşitli zamanlarda geçmiş dönemde büyük usulsüzlüklerin olduğunu dile getirmişti. Hürriyet, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği basın toplantısı ile belediyenin CHP’ye geçmesinin ardından işçi çıkartıldığı iddialarını yanıtlamıştı. Daha önce de defalarca İzmit Belediyesi’nde usulsüzlük yapıldığını ve durumun takipçisi olacaklarını ifade eden Hürriyet bugün İzmit Belediyesinde yaptığı açıklamada İzmit Belediyesindeki usulsüzlükleri açıkladı.

FATURALARI TEK TEK İNCELEDİK

Açıklamada konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Bu açıklamayı siyasi polemik olması için değil, toplumun gerçekleri bilmesi için yapıyorum. İsraf düzeninin belediyelerde nasıl vücut bulduğunun, belediyenin nasıl arpalık gibi kullanıldığını, kayırmacılık ve torpilin nasıl olduğunu belgeli bir şekilde açıklamak istedik. Her şey belgeli, faturalı. Daha gelir gelmez elimizde birçok bilgi vardı ama belgeleri yoktu. 2 Aylık süre içinde yaptığımız incelemelerde tüm faturaları tek tek inceledik ve vicdani olarak da yorumladık. Araştırdıkça kim bilir önümüze daha neler gelecek" dedi.

HUKUKSUZLUKLARI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

Hürriyet, “Biz uzun zamandır toplumun hassasiyetini dikkate alarak ne yaptığı belli olmayan vakıf ve cemaatler her şeyini belediyeye fatura ettirmiş. ENSAR ve TÜGVA gibi vakıflara neler yapılmış hepsini çıkarttırdık. Bütün haksız kazandırmalar ve kanun dışı tahsisler olmak üzere özel kalem çıkışlı teftiş kuruluna başvuru yaptık. Bu rapor doğrultusunda tespit edilen hukuksuzlukları yargıya taşıyacağız. Milletin dişinden tırnağında arttırdığı paraların yetim haklarının yerini bulması seçilmiş bir belediye başkanı olarak benim sorumluluğumdur. Eğer bunu sormazsak bu alışılmış üzen haline gelir. Devletin malı deniz misali belediyeyi arpalık gibi kullanmışlar” dedi.

CEMAATLERE KOŞULSUZ PROTOKOL YETKİSİ

Hürriyet, “TÜGVA ve ENSAR ile protokol yapılmış bu yetki meclisten çıkmış. Yeni seçilen bir kısım belediye başkanları cemaatler ve vakıflar ile koşulsuz protokol yetkisi istiyor. Büyükşehirde de tartışıldı. Geçmiş belediye başkanı Nevzat Doğan’a bu tarzda bir yetki verilmiş. Nevzat Bey o yetkiye dayanarak TÜGVA ile 25 yıllık ENSAR ile 10 yıllık protokol yapmış. Protokolde bu cemaatler ne istiyorsa kirasından elektriğine terliğinden nevresim takımına kadar harcama yetkisi verilmişi Bu cemaatler yaptığı her şeyi belediyeye fatura etmiş. Hiçbir başkan kendi görev süresini aşacak, bir sonraki başkanların yetkisini gasp edecek şekilde protokol yapamaz. Meclis de bu yetkiyi veremez” dedi.

KİLİTLİ ODAYA GİREMEDİM

Hürriyet, “TÜGVA ve ENSAR ile yapılan protokolde nasıl fesih edileceği bile yazılmamış. Hep buranın başında kalacak gibi protokol yapmışlar. Bu kadar para vermişiz ama bir de TÜGVA’dan hizmet almışız onlarda bize fatura kesmişler. Hem de vergiden muaf olmalarına rağmen. TÜGVA ile yapılan protokolde 25 yıllık süre ile geçerlidir ve belediye tek taraflı fesih yapamasın diye madde koyulmuş. Bu protokoller hükümsüzdür. Toplantı sonrası yurtları da boşaltmaya gideceğim. Yurdun her şeyi bizim adamlarda anahtar var belediye başkanı olarak kilitli odaya giremedim” diye konuştu.

500 ADET ÇİKOLATALI GOFRET İSTEMİŞLER

Hürriyet, “TÜGVA’dan Seka kampı yaz okulları yarışmaları sonucunda ödül olarak verilmek üzere 3 adet drone 3 adet sanal gerçeklik gözlüğü ve diğer giderlerin karşılanmasını talep ediyoruz diye yazı göndermişler. TÜGVA yaptığı yarışmaları ve bunların ödüllerini bile belediyeye fatura etmiş. Ayaklarına kadar gösteri ekiplerini arabayla göndermişiz bir de aracımız olsa bile dışarıdan araç kiralamış. Ne isterlerse yapmışlar bakmadan imza atmışlar. Sarısu gençlik kampı koşulsuz kullandırılmış. 60 adet mandalina, 60 adet elmayı bile biz almışız. TÜGVA, 500 adet çikolatalı gofret istemiş belediyeden” diye konuştu.

BELEDİYEYİ İYİ YEMİŞLER

Hürriyet, “Enderun sohbetleri yapılmış 31 bin TL tutmuş. Kısa SMS’lerini bile onların adına biz göndermişiz. Bunu defalarca yapmışız. Her SMS’lere bizler para ödüyoruz. Gereksiz şeylerin mesajı atılmasın diye ben her programı SMS atmıyorum. Oyunlar için hep aynı firmalara fatura kesilmiş. AYZER Döküm, Yılmaz Market… Ben bunların ne olduğunu bilmiyorum tabi günahlarını da almıyorum bu firmaların, müfettişler faturaları inceliyor. Enderun sohbetlerinin birisine 16 bin TL ödenmiş, bunlardan bir sürü var. Bir seferde 6 bin TL’lik yemek yenilmiş. Kısacası belediyeyi iyi yemişler” şeklinde konuştu.

300 ADET NEVRESİME 31 BİN TL

Hürriyet, “Bayrakları biz yapmışız. İhsan Ticaret’ten yapılmış AKP’li Şevval Oruç’un firması. Birçok işimizi Şevval Oruç’a yaptırmışız. Bana neden sosyal medya hesabı üzerinden saldırdığı ortaya çıktı. Bu yandaş zihniyet. Billboard metrekaresi 16 TL’den giydirilmesi için anlaşma yapılmış. Bir yıl boyunca bu firmadan başka bir yere yaptıramıyoruz. Her giydirdiğimiz billboard için aynı faturalandırıyorlar. Belki ben daha uygun bir fiyata bunu yaptıracağım. TÜGVA’nın terliklerini bile belediye almış hepsi ‘Gezer’ marka. 300 adet nevresim, yorgan gibi şeylere 31 bin TL verilmiş” diye konuştu.

KÜTÜPHANEMİZDE O KİTAPLAR ÇIKTI

Yok böyle bir haksızlık, hukuksuzluk diyen Hürriyet, “Ben açlık yaşadım, çok zor şartlarda ayaklarımın üzerinde durdum. Şunlara imza atarken hiç mi gariban akıllarına gelmedi. Belediye kasasından koşu bandı, 100 tane minder bile alınmış. 12 Bin 864 TL spor malzemelerine ödemişiz. TÜGVA Yaz Okulu Gösterisi için gösteri sunumu almışız. Onlara hizmet verim gösteri yapmaları için hizmet almışız. Onlar için harcamalarımız yetmiyormuş gibi bir de sunum adı altında para vermişiz. Milletvekili zamanında gündeme getirdiğim yazarın sapıkça kitaplarını kütüphanemize almışlar. Bir kadının nasıl dövüleceğini anlattığı kitapları alarak yazara destek vermişler” dedi.

PROJELERİ SİBEL GÖNÜL’E YAPTIRMIŞIZ

Hürriyet, “TÜGVA için 3 milyonluk bir bina yapmışız. ENSAR için 132 Bin TL, İlim Yayma Cemiyeti 173 bin TL, İHH’ya 67 Bin TL’lik yardım yapmışız. Tepeköy Öğrenci Yurdu proje çizimini Sibel Gönül’e yaptırmışız. Burada bu kadar mimar var biz gidip Sibel Gönül’ün firmasına yaptırmışız. Detaylı olsa sistemimiz yetmese anlarım. En ufak şeyler de dışarıdan alınmaz. Sadece proje çizimi için 33 Bin TL vermişiz” ifadelerini kullandı.

2 MİLYON CEMAATLERE VAKIFLARA GİTMİŞ

Sibel Gönüllerin firmasına Serdar Mahallesinde 33 Bin TL’lik düğün salonun projesi çizdirilmiş diyen Hürriyet, “Total olarak 6 milyonu aşan 7 milyona varan rakamlar var. 4 milyona yakını bina maliyetleri o binaları geri alacağız ve kullanacağız. Bu değişim olmasaydı bu kadar miktara yaptırılmış binalar koşulsuz şartsız bu yapılara verilecekti bu para harcanmış. 2 milyona yaklaşan vakıflara cemaatlere harcanıp havaya giden para var” şeklinde konuştu. 

 
Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör: Selin TAŞTEKİN
Etiketler: Hürriyet:, Belediyeyi, iyi, yemişler,
Yorumlar
Haber Yazılımı