Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 10:47 Bu haber 1136 kez okundu
 
“Kocaeli Halkı denizi dürbünle görebilecek hale geldi”
İzmit Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe Mahallesi sınırları içerisinde KORTAŞ Firması tarafından yapılması planlanan liman projesi bölge sakinlerinin tepkilerine neden oldu. Toplantıda konuşan Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, yapılması planlanan 43. Liman hakkında , “ Kocaeli Halkı denizi ancak dürbünle görecek hale gelmiş, denizin güzelliğini unutmuştur” dedi.
YAŞAM Haberi
“Kocaeli Halkı denizi dürbünle görebilecek hale geldi”

İzmit Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe Mahallesi sakinleri, KORTAŞ Firması tarafından yapılması planlanan liman projesi hakkında bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı yaptı. İzmit Bünyamin Aktaş Spor tesislerinde düzenlenen toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP İl Çevre Komisyonu Başkanı Sait Ağdacı, Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, İzmit Belediye Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"BU KARAR ÇED YÖNETMELİĞİNE AYKIRIDIR"

Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, “Yine bir Kocaeli’yi zehirleme projesi ile karşı karşıyayız. KORTAŞ isimli firma İzmit sınırları içerisinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe sahilinde Koruma Klor A.Ş. ve AKTAŞ firmalarına hizmet etmek üzere kimyasal ve petro-kimya ürünleri depolama tesisleri ve liman yapılması gündemdedir. Anılan proje İzmit ilçe sınırları içerisinde olmasına karşın ÇED raporu halkı bilgilendirme toplantısının ne hikmetse 18 Şubat saat 10.00’da Derince Deniz Mahallesi İstasyon Caddesi Yüksel Sokak’taki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılması kararı alınmıştı. Bu karar ÇED yönetmenliğine aykırıdır. Toplantı İzmit ilçede uygun bir yerde yapılmalıdır” dedi.

"DENİZİ DÜRBÜNLE GÖRECEK HALE GELDİK"

Kocaeli sınırları dahilinde hali hazırda 42 adet liman olduğunu belirten muhtar Nilgün Düzen, “43. limana ne gerek vardır? Kocaeli halkı denizi ancak dürbünle görecek hale gelmiş, denizin güzelliğini unutmuştur. Buna rağmen maalesef para severler, doğa ve insan sevmezler duymaksızın denizi doldurmaya devam etmektedirler. Koruma klor sahasındaki metruk depolarda halen depolanması yasak olan pestisit dediğimiz ölümcül kimyasal madde bulunurken üstüne bir de yeni tesis yapılıp bu türden belki de daha ölümcül maddelerin getirilip depolanması, nakli ve bertarafı ile bu halkın sağlığını hatta hayatını tehlikeye atmak reva mıdır? Her tesisin önüne liman yapmak nerede görülmüştür? Bu kentte senede bin 500 gemi giriş çıkış yapmaktadır. Körfez artık bu gemi trafiğini kaldıramaz durumdadır. Yapılacak olan yeni işletme aynı zamanda yük taşıyacak araçlar nedeniyle şehir içi trafiğini de aksatacaktır” dedi.

"SAHİLİMİZİ YOK ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"

Körfez’deki limanlarda zaman zaman meydana gelen kazalar nedeniyle Körfez’e akaryakıt sızmakta ve deniz yoğun şekilde kirlendiğini belirten Düzen, “Bu kirlenme neticesinde Körfez’de ötrafikasyon başlamış ve canlı yaşam sona ermek üzeredir. Akaryakıt kirlenmesi bariyer, sosis vb. gibi yöntemler ile biraz da olsa tolere edilebilirken kimyasal sızma da madde suda çözüleceği için temizlemek mümkün olmayacak. Körfez artık tamamen ölecektir. Balıkçılık bitecek, insanımız denizden iyice kopacaktır. Yasalarımıza göre kıyılar halkındır. Ancak ve ancak halkın yararına olması kaydıyla kullanabilir. Şimdi soruyorum size, burada halkın yararı nerededir? Kıyının ölümcül madde depolarıyla doldurulmasında mı? Halkın denizden ve denizcilikten koparılması mı? Yoksa denizin neidüğü bilinmez malzemelerle doldurulmasında mı? Hala mevcut kırık dökük depolarında depolanması 1985 yılında yasaklanmış kimyasal maddeleri barındıran birinin sahilimizi yok etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

ARKASINDA HALK OLMAZSA HİÇBİR ŞEY OLMAZ

Toplantıda konuşan Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, “Bu işin arkasında halk olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz böyle kanunsuz birçok şeye karşı çıktık yaptırmadık. Çöp tesisi yapmak istediler yaptırmadık. Teleferik yapmak istediler o da mahkemeden geri döndü. Yapılacak çok şey var. Burada bulunmamız bile bir eylem. Ayın 18’inde halkı bilgilendirme toplantısı var. Bu toplantıyı yaptırmamamız lazım. Burada olduğundan daha kalabalık olacağız bu toplantıyı yaptırtmadılar diyecekler. Tesisin yapılacağı yerde en çok kim etkilenecekse o zaman İzmit sınırları içerisinde uygun bir yerde ve uygun bir saatte yapılmalı. Bunun için de ilgili arkadaşlar müracaat edecekler” dedi.

"KÖRFEZ MAHVOLDU"

Ağdacı, “Daha sonra ise aşama aşama bu bilgilendirme toplantısını yaptırmamamız lazım. Hazırlamış oldukları ÇED raporlarında hiçbir şey yazmıyor ama netice itibariyle olumlu çıkar. Çünkü işin içinde para dönüyor.  Niçin karşıyız? Bu kentte 42 tane liman var. Senede bin 500 gemi girip çıkıyor. Yakında gemileri burada birbirlerine çarparak göreceğiz. Körfez kirlendi. Poliport denilen bir limanda 100 tonun çok üzerinde akaryakıt sızdı bu neticede de körfez mahvoldu. Körfez’de ilerleyen süreçte canlılar yaşamayacak. Biz akaryakıtı sosisler döşeyerek bir şekilde topluyoruz ama kimyasal madde öyle değil. Denize döküldüğünde bitti gitti. Bertaraf edilmemiş olarak bin 500 tonun üzerinde bu kimyasal maddeler orada duruyor. Tehlikeler bunlar, bu yüzden bu tesisi yaptırmayacağız” dedi.

"HALKIMIZIN YANINDA YER ALACAĞIZ"

Toplantıya katılan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise, “Konuyla ilgili muhtarlarım ‘Biz böyle bir toplantı düzenleyeceğiz’ dediklerinde, ‘Halkımız ne isterse orda olacağız’ dedik Biz her zaman halkımızın yanında yer alacağız dedik. Ben mühendis değilim ama aramızda donanımlı arkadaşlarımız var. Onların yönlendirmesiyle halkımız ne karar alırsa onun yanında olacağız. Bakın en güzel örneğini Durhasan’da gördük. Sandık koydular demokrasi seçimi yaptılar yüzde 99’a yakın o referandumdan ‘istemiyoruz’ oyu çıktı. Biz de tutanağı Büyükşehir’e verdik ‘Bakın istemiyoruz çıktı sandıktan’ dedik” şeklinde konuştu.

"HER ZAMAN KARARINIZIN ARKASINDAYIM"

Sözlerine devam eden Hürriyet, “Hepimiz ölümlüyüz, bu toprağı çocuklarımıza bırakacağız. Nasıl bir su, nasıl bir toprak bırakacağız, bunlar bizim elimizde olan şeyler. Her zaman kararınızın arkasındayım. Kimle görüşülmesi gerekiyorsa görüşmeleri sağlamak için elimden geleni İzmit Belediye Başkanı olarak yapacağım. Mücadelenizi kutluyorum, hepinizi saygıyla kutluyorum. Ayrıca İzmit Belediyesi tarafından ÇED toplantısına katılacak vatandaşlar için muhtarlıkların önünden araç kaldıracağız” dedi. Konuşmaların ardından toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kocaeli, Halkı, denizi, dürbünle, görebilecek, hale, geldi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı