Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 14:13 Bu haber 620 kez okundu
 
Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk'ün Ahilik Haftası mesajı
Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanı Recep Öztürk Ahilik Haftası nedeniye bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk'ün Ahilik Haftası mesajı

Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanı Recep Öztürk Ahilik Haftası nedeniye bir mesaj yayınladı.


Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk Yayımladığı Mesajda:

‘’Türklerin Anadolu’yu vatanlaştırmasında, yerleşik hayata ve aşiret hayatından millet hayatına geçmelerinde; şehir hayatına intibaklarında, iş ve aş sahibi, üretici, eğitimli insan olmalarında, meslek edinmelerinde, islâmi bir hayat nizamı oluşturmalarında; edebi, mimari, zirai, iktisadi, sosyal güvenlik ve eğitim sistemlerini meydana getirmelerinde şüphesiz ki ahiliğin büyük etkisi olmuştur.
Ahiliği iyi anlayabilmek için önce Anadolu ahiliğinin kurucusu Ahi Evran Veli’yi tanımak; sonra da ahiliğin tanımını, gayesini, esaslarını, oluşumunu ve etkilerini değerlendirmek gerekecektir.

Bu toprakların ortaya çıkardığı en büyük değerlerden biri olan Ahilik, hala esnafımızın ve milletimizin yolunu aydınlatmakta, geleceğimize ışık tutmaktadır. Ahi Evran-ı Veli’nin Kırşehir’den yola çıkarak bütün Anadolu’ya yaydığı dürüst insan, cömert insan; elini, kapını, sofranı açık; gözün, dilin, belin kapalı olsun anlayışı insanlığımızı temelden etkilemiş, esnafımızın temel kimliğini oluşturmuştur. Ahiliğin, herkesi birbirine yaklaştıran, dost edindiren ve dayanışma içinde yaşamalarını sağlayan anlayışı, bugün de ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik duygusunu bizlere kazandıracak olan değerlerdir.

Toplumumuzu derinden etkileyen Ahilik anlayışının herkes tarafından bilinmesi ve kucaklanması için her yıl yapılan etkinliklerin amacına ulaşmasını diliyor,

Her sene artan bir coşkuyla kutladığı Ahilik Haftası’na ulaşmanın sevinci ve mutluluğu içinde, başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlar, hafta boyunca düzenlenecek etkinliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum’’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Körfez, Ticaret, Odası, Başkanı, Recep, Öztürk'ün, Ahilik, Haftası, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı