Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 17:42 Bu haber 2665 kez okundu
 
KYÖD’de 72’nci dönem
KYÖD 72’nci Çalışma Dönemi açılış töreni KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi
GÜNDEM Haberi
KYÖD’de 72’nci dönem

KYÖD 72’nci Çalışma Dönemi açılış töreni KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) 72’nci Çalışma Dönemi açılış töreni KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Açılış törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, KYÖD Başkanı Didem Turan, İzmit Belediye Başkanvekili Hakan Tanta, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Biz İzmit’iz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Murat Kürekci ve çok sayıda KYÖD üyesi katılım sağladı.

TURAN’DAN AÇILIŞ KONUŞMASI

Açılış töreninde konuşan KYÖD Başkanı Didem Turan, "Bugün biz KYÖD’lüler için bir gelenek. Her sezon yaz aylarının bitiminde göçmen kuşların yuvalarına dönüşü gibi KYÖD’lüler de adeta ikinci yuvalarına dönerler. Dostluklar yeniden pekiştirilir. Özlemler giderilir. Kente dair sohbetler edilir ve ardından hummalı bir çalışma sezonu başlar. Çünkü her KYÖD üyesinin gönlünde ve aklında daha yaşanabilir bir kent ve Vatan aşkı vardır. KYÖD'lü yaşadığı kentin sorunlarında herzaman çözüm ortağı olmayı seçer"
'72 YILLIK HEYECANLA DEVAM EDİYORUZ’

"Bilim ve akıl bizim ana rotamızdır. Birçok farklı meslekten donanımlı yetkin üyeleriyle KYÖD bu kenttte her zaman kentin karar verici dinamiklerinden biri olmuştur. Bizi bir araya getiren bu ülkeye ve kentimize ve insanımıza duyduğumuz sevgi ve sorumluluk duygumuzdur. 72 yıl önce Talebe Cemiyeti olarak ilk kurulduğumuzda kentin geleceğine ışık tutacak gençlere nasıl kol kanat gerdiysek bugün de aynı ruh ve heyecanla çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz"

‘KATI ATIK YAKMA KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ’

"Kısaca geçtiğimiz yıl neler yaptık ve bu dönem neler yapacağız bunlardan bahsetmek gerekirse önceki dönem başlattığımız KYÖD’ün de içinde yer aldığı Kocaeli Akademik Odalar Birliği adıyla yürüttüğümüz kent sorunlarına bilimsel çözüm önerileri sunma çalışmalarımız sürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce kentimize yapılması planlanan Katı Atık Yakma ve Bertaraf tesisi konusunda akademik odalar olarak bir rapor hazırlayıp hem belediyeye hem de kamuoyunun bilgisine sunmuş idik. Gelişen süreçte bu tesis ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin de KAOB ile ortaklaşa komisyon oluşturma kararı neticesinde katı atık bertarafı yönetimi ve tesis yer seçimi komisyonu olarak iki ayrı komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon çalışmaları neticelendiğinde kamuoyunu bilgilendireceğiz"
'İZMİT-İZNİK TARİHİ YOLU’

"KYÖD olarak bu kentin sorunlarının çözümlerinin bir parçası olmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz dönem başladığımız ve bu yıl da devam ettiğimiz bir diğer çalışmamız da bu kentin doğası tarihi ve kültür değerlerinin gelecek nesillere korunarak aktarılması hedefiyle başlattığımız: tarihi yürüyüş rotalarının ortaya çıkarılması çalışmamızdır. Geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız üzere Kültür Rotaları Derneği ile ortaklaşa yürüttüğümüz AB projesi çerçevesinde ilimizden geçen rotanın İzmit İznik arasında kalan kısmının Hoşgörü yolu adıyla bu proje kapsamında tanıtımı yapılmış ve Uluslararası Kültür Rotası olarak Avrupa Konseyine başvurusu da yapılmıştır. Rotanın korunması ve tanıtımı konusunda katkı ve destekleri için İzmit Belediyemize ve Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkürlerimizi sunuyoruz"

‘ÇEVRE DUYARLILIĞIMIZ SINIRLARIMIZI AŞTI’
"Ayrıca rotanın yerel yürüyüş grupları tarafından yürünmeye başladığını ve eskiyen işaretlerinin yenilendiğini görmek de bize ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bundan sonraki adımlarda rotanın geçtiği Başiskele Belediyemiz ile de temas ve çalışmalarımız olacak. KYÖD, çevre duyarlığınını kentimizle sınırlı tutmadı. Geçtiğimiz aylarda Kaz Dağları’nda altın madeni açılması neticesi oluşan haklı kamuoyu tepkisini madenin sahibi Kanadalı şirketin ülkesine taşıdık. Amacımız Kanada’da yer alan çevre ve doğaya duyarlı sivil toplum örgütleri ile irtibata geçerek konuyu uluslararası mecraya taşıyarak haklı tepkimize toplumlararası duyarlılık geliştirerek doğa ve orman kıyımının sadece lokal bir sorun olarak görmenin ötesine taşımaktır. Bu meselenin de takibini sürdürüyoruz" dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KYÖD’de, 72’nci, dönem,
Yorumlar
Haber Yazılımı