Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 23:04 Bu haber 5252 kez okundu
 
Meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadılar
İzmit’te iş yerinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralanan Avukat Hüseyin Fener için Baro’ya bağlı avukatlar basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı
GÜNDEM Haberi
Meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadılar

İzmit’te iş yerinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralanan Avukat Hüseyin Fener için Baro’ya bağlı avukatlar basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı

Geçtiğimiz Pazartesi günü Kocaeli Barosu’nun da bulunduğu Kocaeli Plaza’da yaşanan olayda bir icra davası ile ilgili görüşmeye geldiği öğrenilen Süleyman A. isimli şahıs, Avukat Hüseyin Fener’in bürosunda tartışama yaşaması sonrası, bina önünde üzerinde taşıdığı bıçak ile avukat Fener’i elinden ve karnından yaralamış olay sonrası ise kaçmıştı. Konuyla ilgili dün Kocaeli Barosu Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Baro Başkanı Sertif Gökçe, eski Baro Başkanları Fahri Örengül, Cengiz Sarıbay, Tamer Solakoğlu ve avukatlar katıldı.

SUSMAYACAĞIMIZI DİLLENDİRİYORUZ

Basın açıklamasını Baro Başkanı Sertif Gökçe yaptı. Gökçe şu ifadelere yer verdi: “Meslektaşımıza yönelik menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz. Çünkü biz avukatlar, yüzyıllardır toplumlara önderlik yapmanın, baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin, doğru bildiğimizi savunmaktan çekinmemenin haklı gururu ve azmiyle cüppelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde iliklemeden sırtımızda taşıyoruz. Yargının vazgeçilmez üç unsurundan biri olan savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik saldırılar, yargıya yapılmış demektir. Bugün avukata atılan yumruk, saplanan bıçak, sıkılan her kurşun adaleti ve bağımsız yargıyı hedef almaktadır.

AVUKATA İHTİYAÇ DUYACAKLAR

Avukata yönelik her türlü saldırıyı yapanlar da, bir gün kendilerinin de savunmaya ve avukata ihtiyaç duyabileceklerini asla unutmasınlar. Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatlar, maalesef görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımız, duruşma salonlarında bile şiddet gördüğümüz, sırf savunma biçimimiz beğenilmedi diye tutuklandığımız günlerden geçmekteyiz. Avukatlar uyuşmazlıkların tarafı değildirler. Avukatın, vekil sıfatıyla takip ettiği davanın taraflarıyla özdeşleştirilerek hedef alınması, sözlü, fiili ve silahlı saldırılara uğraması asla kabul edilemez. Can güvenliğinin olmadığı, yaşam hakkının ihlal edildiği bir ortamda, hak arama hürriyetinin teminatı olan savunma hakkının kullanılabilmesi asla mümkün değildir.

HUKUKİ SÜREÇLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Değerli meslektaşlarım Avukatlara karşı yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında pes etmeyen bir meslek için, birlikte çalışmaya ve gayret sarf etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik saldırıların son bulduğu ve savunma makamını itibarsızlaştırmaya yönelik baskıların da kalktığı günler için hep birlikte mücadele etmeliyiz. İnanıyoruz ki bu mücadele sonucunda kazanan bağımsız savunma, hukukun üstünlüğü ve demokrasi olacaktır. Kocaeli Barosu olarak, dün olduğu gibi bugün de, bu tür haksızlıkların ve saldırıların karşısında dik duracağımızı ve hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğimizi, meslektaşlarımıza karşı yapılan bu tür saldırılara karşı yürütülen hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha yüksek sesle belirtmek isteriz” Öte yandan Başkan Gökçe, Avukat Hüseyin Fener’in sağlık durumunun iyiye gittiğini, kaçan zanlı Süleyman A.’nın ise henüz yakalanmadığını söyledi.

 

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör: Selin TAŞTEKİN
Etiketler: Meslektaşlarına, yapılan, saldırıyı, kınadılar, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı