Haber Detayı
13 Eylül 2020 - Pazar 13:10 Bu haber 781 kez okundu
 
Mükemmel Ceza
Pandemi dönemi boyunca böylesine mükemmel bir ceza görmedim, duymadım.
GÜNDEM Haberi
Mükemmel Ceza

MÜKEMMEL CEZA!
(Kitaplarımı bağışlıyorum)
 
Pandemi dönemi boyunca böylesine mükemmel bir ceza görmedim, duymadım.
 
Bugünkü yazı konumun değişmesine sebep olan kişidir, Sakarya Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım. 
Olağanüstü güzellikte bir cezanın altına imzasını attı sayın Vali. O, bu projeye imza atarken, ben ve benim gibi kitap okuma sevdalısı kişilerin de yüreklerini fethetti bu uygulamayla. Benim kalbimi iki kere fethetti hatta! İlki, okuma tutkunu bir insan olduğum, ikincisi ise naçizane kitap yazan biri olduğum için. 
 
Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen haber içeriğine geçeyim;
Komşu şehrimiz Sakarya'da yapılan maske denetimleri sonucunda maske takmayan 65 vatandaşımıza kanunen belirlenmiş olan 900 TL. lık para cezası kesilirken, aynı zamanda Vali Çetin Oktay Kaldırım' ın talimatıyla üç gün karantinada kalma zorunluluğu ve en az on kitap okumaları zorunluluğu getirildi. 
 
Bu nasıl aydınlık, iç açıcı ve yapıcı bir karar ve haberdir. Bu nasıl ilerici, öğretici, eğitici ve pozitif bir karardır. Bu nasıl güzel bir uygulamadır. 
 
Son zamanlarda içim sıkılarak ve üzülerek okuduğum onlarca gündem haberinin içinde çiçek gibi açan bir haberdi bu benim için. 
 
Sayın Vali, besbelli ki ülke insanının eksiği olan kitap okuma alışkanlığının yetersizliğini bilerek, bu durumu okuma alışkanlığının kazanılması anlamında fırsata çevirmiş; halk adına ve halkın yararına. 
 
Boşuna demiyoruz biz, eli bir parça kalem tutanlar; "eğitim şart" diye. Ulus olarak "okumalıyız" hatta okuduklarımız yetmemeli de "daha çok" okumayı istemeliyiz.  Zorunluluk olduğu için değil, mecbur olduğumuz için değil, talimatla değil...Okuma alışkanlığını daha medeni, daha bilinçli, daha bilgili ve daha kültürlü bireyler olabilmek için edinmeliyiz. Zira yeni çağa uyum sağlamak ve kendimizi geliştirmek açısından buna çok ama çok ihtiyacımız var. Hepimizin hem de...Birimiz, ikimiz, onlarcamız, yüzlercemiz değil, top yekün millet olarak buna ihtiyacımız var. Nitekim bu çağ bilgi ve teknoloji çağı. Hızla ve sürekli kendini yenileyen, geliştiren bir çağ. 
 
Sayın Vali Çetin Oktay Kaldırım' ın bu anlamlı ve neredeyse gözlerimi dolduran cezasına destek vermek amacıyla ben de kitapları olan bir yazar olarak, halkın okumaları açısından, Sakarya İl Kütüphanesi' ne bağışta bulunmak üzere pazartesiden tezi yok kolları sıvayacağım. 
 
Sayın Vali gibi mülki amirlerimizin sayısının artması dileğimle. 
 
Var olun Sayın Çetin Oktay Kaldırım. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Mükemmel, Ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı