Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 21:53 Bu haber 1228 kez okundu
 
Mutlu ‘Biz askerimize her türlü desteği veririz’
Barış Planı Harekatı ile ilgili bir açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, “Biz askerimize her türlü desteği veririz’ dedi.
SİYASET Haberi
Mutlu ‘Biz askerimize her türlü desteği veririz’

İşte Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Av. Zafer Mutlu’nun gündeme dair basın açıklaması:

Kıymetli basın mensuplarımız

Malumunuz ordumuz Suriye sınırında BARIŞ PINARI harekâtı başlattı. Öncelikle bu harekata katılan güvenlik güçlerimize askerlerimize sağ salim bir şekilde giderek vazifelerini yapıp geri dönmelerini diliyorum. 3. Gününe gelinen bu harekatta 5 i bebek olmak üzere 7 vatandaşımız atılan top mermilerinin etkisi ile vefat etmiştir. Nusaybin ve Ceylanpınar’a düşen terör örgütü tarafından atılan bu havan topları ile vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum yaralı kardeşlerime şifa diliyorum.

Değerli basın mensuplarımız

Bir yerde askerimiz çatışmaya giriyorsa biz askerimize her türlü desteği veririz ancak dış politikada ve ekonomide, strateji ve hamaset inşa edilemez. Bizim mutlaka içinde bulunduğumuz şartları doğru analiz etmek ve kendi menfaatlerimizi geliştirmek ve yapılan saldırıları önlememiz için strateji oluşturmamız gerekmektedir. Politika stratejiden sonra gelir. Şu an maalesef bölgemizde oynanan oyunu gündeme getirmeden ciddi ve tutarlı bir politika oluşturmamız mümkün değildir.

Değerli kardeşlerim

Ortadoğu yaklaşık 120 yıllık bir siyasetin ve stratejinin sonunda bu noktaya geldi. Bu yaklaşıma siz hikâye anlatmak gibi bakarsanız tarihi inkar ediyorsunuz manasına gelir.

Artık Ortadoğu’da son perde oynanıyor. Bu son perdeyi ABD 1990’lar da deklare etti.   Adına da BOP dedi. Hatta 2003 yılında The Washington post gazetesinde ABD dışişleri bakanı Condoleeza Rice Türkiye dahil Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırları değişecek diye ifade etti. İşte bu hususları bilmeden hareket etmek bu coğrafyanın kanayan yaralarını daha da çok artıracaktır. İşte bu gelişmeler bugün sadece dar bir bölgeye inhisar eden mücadelenin yanında çok daha geniş bir mücadeleye ihtiyacımız olduğunu ortaya koyuyor.

Bugün dar çerçevede alınan kararlar tatbikata konabilir ama ilerideki karşılaşacağımız tehlikelere karsı yeterli bir tedbir olmaz. Bu noktada yanlışlarımızı görüp kabul etmezsek ve yanlışlar üzerine politika inşa etmeye kalkarsak; gidişatımız hep muallakta kalır.

Biz, AB ile yaptığımız müzakerelerde ilk tavizimizi Kıbrıs’ta Annan planını destekleyerek verdik. Irak işgaline destek vererek ilk tavizlerimizi verdik ardından Suriye konusunda tavizler verdik.

Geçmişimizi hatırlatmazsak doğru kararlar alamayız. bu noktadan iktidara sesleniyorum hem kendi menfaatinizi için hem de ülkemizin menfaati için hem bu bölgede huzurun bulunabilmesi için; lütfen geçmişte yaptığınız hataları dikkate alarak yeni politikalar oluşturunuz.

İktidarın toplumu ötekileştirmeden iç huzuru sağlaması adına politikalar üretmesi gerekmektedir. Çok badireli bir dönemden geçtiğimizi unutmayalım; bugün oluşturulan politikalar tamamen ABD ile olan münasebetlere istinat ettirilerek yapılmasının da doğru olmadığını kabul etmek gerekir.

Kıymetli basın mensuplarımız

Gelinen nokta itibari ile 30 km derinliğinde bir alanı tampon bölge olarak görmek problemlerin hali için yeterli değildir. İktidarın uygulamaya çalıştığı politikaları ciddi bir şekilde gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz.

İnşallah bu süreçten ülkemiz ve insanımız zarar görmeden, bu problemlerin hali sağlanır diye düşünüyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mutlu, ‘Biz, askerimize, her, türlü, desteği, veririz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı