Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 22:25 Bu haber 10876 kez okundu
 
Sarıbay; “İsrail tecrit edilmeli”
CHP Genel Merkezi tarafından Filistin’deki katliama ilişkin hazırlanan duyuruyu paylaşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay “İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslar arası alanda tecrit edilmelidir” dedi.
SİYASET Haberi
Sarıbay; “İsrail tecrit edilmeli”

CHP Genel Merkezi tarafından Filistin’deki katliama ilişkin hazırlanan duyuruyu paylaşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay “İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslar arası alanda tecrit edilmelidir” dedi.

Filistin’de devam eden ve katliam boyutuna ulaşan çatışmalar tüm dünyayı ayağa kaldırdı. İsrail’in insanlık dışı tutumu ve ABD’nin siyasi politikaları sebebiyle sivil halkın hayatını kaybettiği çatışmalara ilişkinCHP Genel Merkezi, tüm il örgütleri ile eş zamanlı bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Hazırlanan duyuruyu CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, partinin il binası önünde düzenledikleri geniş katılımlı basın açıklaması ile paylaştı. Sarıbay açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

ÖLDÜRMEYİ TERCİH EDİYORLAR

“Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemlisebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor.

ÇÖZÜM DOĞU KUDÜS

ABD Büyük elçilik binasının, İsrail Devleti’nin 70. Kuruluş yıl dönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.

HEM KINIYOR HEM ALKIŞ TUTUYORLAR

ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiç bir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır.

İNSANLIK SUÇU

CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanlar Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.

Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmasını en güçlü şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslar arası alanda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerime rahmet diliyoruz.”

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör:
Etiketler: Sarıbay;, “İsrail, tecrit, edilmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı