Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 00:58 Bu haber 2185 kez okundu
 
Ücretsiz Dağıtılan Ders Kitapları Nerede?
İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Konuyu Tbmm Gündemine Taşıdı
SİYASET Haberi
Ücretsiz Dağıtılan Ders Kitapları Nerede?

Öğrenciler okullarda 3 haftayı doldurdu, ancak hala ders kitapları olmadan derse giren öğrenciler var; hem de ücretsiz ders kitabı dağıtılması konusunda daha önce 26 Ağustos’ta kitapların tamamının Milli Eğitim Müdürlükleri depolarında olacağı ve okulların açıldığı 9 Eylül’de de öğrencilerin masalarında yer alacağı söylenmesine rağmen.

Bölgeden gelen şikayetler ve velilerin yakınmalarını dikkate alan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu konudaki sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı.

Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

26 AĞUSTOS’TA DEPOLARDA 9 EYLÜL’DE ÖĞRENCİLERİN MASALARINDA OLACAĞI SÖYLENEN KİTAPLAR NEREDE?

Önergesinde,

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere dağıtılacak ücretsiz ders kitaplarının dağıtım esaslarını içeren yazı gönderilmiştir.” diyen Türkkan,  

“Bu çerçevede okullardan kitap talepleri toplanmış, talep edilen 146 milyon 845 bin 100 adet kitabın 8 Temmuz'dan itibaren baskısının tamamlanarak İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderileceği ve 26 Ağustos itibarıyla bu kitapların tamamının Milli Eğitim Müdürlükleri depolarında olacağı belirtilmiştir. Okulların açıldığı 9 Eylül itibarıyla da örgün eğitimdeki 18 milyon öğrencinin masasında ders kitaplarının hazır olacağı söylenmesine ve okulların açılmasının üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen Kocaeli’nde hala kitaplara sahip olamayan öğrenciler vardır.” diye yazdı.

VELİLERE CİMER’DEN GELEN CEVAP:

“Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı tamamlanacaktır.”

KAYIT YOĞUNLUĞUNUN OLACAĞI HESABA KATILMADI MI?

Türkkan velilere CİMER’den gelen cevapları da önergesine taşıdı.

İYİ Partili Türkkan, soru önergesinde; “Velilerin CİMER’e başvurusu sonrası kendilerine verilen cevapta ‘Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı tamamlanacaktır.’ denilmiş, ancak zaman verilmemiştir.” dedi.  

İşte Türkkan’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorduğu ve acil cevap bekleyen sorular:

1-Gebze Anadolu Lisesi 9.sınıftaki öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Almanca ders kitapları dağıtılmasına rağmen Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Biyoloji, İngilizce, Fizik, Kimya, Sağlık kitaplarının dağıtılmadığı doğru mudur?

2-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Almanca ders kitaplarının diğer kitaplardan önce dağıtılmasının özel bir nedeni var mıdır? Okullar açılalı 3 hafta olmasına rağmen sözü edilen diğer kitapların hala dağıtılmamış olmasının gerekçesi nedir?

3-Velilere CİMER tarafından “Kayıt yoğunluğundan dolayı kitaplar eksik kaldı tamamlanacaktır.” cevabı neye dayanarak verilmiştir? Kayıt yoğunluğunun olacağı daha önce hesaba katılmamış mıdır?

4-Cevapta neden zaman verilmemiştir? Eksik kitapların dağıtımı ne zaman tamamlanacaktır?

5-Gebze Anadolu Lisesi’ne ne kadar ücretsiz ders kitabı gönderilmiştir? Bu kitaplar hangileridir? Dağıtılan kitapların ve bu kitapları temin eden öğrencilerin sayısı kaçtır?

6-Kocaeli’nde ücretsiz ders kitabı talep ettiği halde kitaplarının dağıtımı tamamlanmayan okulların sayısı nedir? Bu okullar hangileridir? Kaç öğrenci kitaplarını tam olarak alamamıştır?

7-İl genelinde ücretsiz ders kitabı eksikliklerinin ne zaman tamamlanması düşünülmektedir?  

8-Kocaeli’nde okullardaki kitap eksikliği tamamlanana kadar öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için Bakanlık olarak ne gibi tedbirler alınmıştır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ücretsiz, Dağıtılan, Ders, Kitapları, Nerede?,
Yorumlar
Haber Yazılımı