Yazı Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 09:49 Bu yazı 41 kez okundu
 
Kendine Vakit Ayır
Esra Akgün
@bnmdunyamesra
 
 

KENDİNE VAKİT AYIR!

Son zamanlarda etrafımızda çokça duyduğumuz bir cümleden bahsetmek istiyorum; “kendine vakit ayır, kendini dinle”.

Birçoğumuz bu cümleye karşılık olarak hemen şunu söyleriz; “Aman... Çoluk çocuk, ev işleri derken kendimi bile unutuyorum” ya da başka birisi “akşama kadar nefes almadan çalışıyorum, eve gelince gözüm uykudan başka bir şey görmüyor, vakit ayırmak mı nerde...” gibi, cevaplar verecektir.

Düşündüm de acaba bu kadar zor mudur kendimize vakit ayırmak?

Ve neden bu kadar önemli?

Kendimize vakit ayırmak, inanın hiç zor değil, bunun için özel bir zaman bile harcamamıza gerek yok. Bir ailen var, yapman gereken sorumlulukların var, çocukların var onların sorumlulukları var, evet; bu durumda her ne kadar kendine vakit ayırmak zor olsa da ufacık zamanlarda bile bunu yapabileceğimiz birçok fırsatımız var.

Mesela; yemek yaparken beynini bir süreliğine sessize alıp nefes çalışması yapabilirsin. En fazla 20 dakika ve emin ol çok rahatlayacaksın!

O 20 dakika, senin!... Sana özel.

Sabah kalktın diyelim, güne nasıl başlarsın? Kendine “günaydın” deyip, gülümseyerek mi? Yoksa “şimdi kalk, işe git, of bir sürü yapılacak şey var, hangisini nasıl yetiştireceğim” diyerek mi?

İkinci seçeneği yaptığında artık o günden hayır bekleme! Sen sabahtan güne negatif başladın!

Bir de tam tersini düşünelim; güne gözlerini açtın ve kendine “günaydın” deyip, yüzüne hafif bir tebessüm ekledin, sonrasında ise sadece 20 dakika kendine ayırarak uygulanacak nefes çalışması ile o günün mutlu ve sağlıklı geçmesini sağlayabilirsin.

Sabah vaktin mi yok? hiç dert etme!

Gün içerisinde bir kahve molasında bile bunu yapabilmen mümkün.

En çok sinirlendiğin anda bile, sadece 20 dakika yapacağın nefes hareketi ile hem kendine vakit ayırırken, hem de sağlıklı düşünebilmek için beynini çok rahat toparlayabilirsin.

Ben bu konuda uzman değilim ama son zamanlarda biraz fazlaca okuduğum kişisel gelişim kitapları ve edindiğim bilgileri uygulayıp bana fayda sağlamasından dolayı sizlerle paylaştım.

Beynimiz aslında bizim bilmediğimiz büyüklükte bir depolama alanı! Her anımızı kaydedip duruyor ve hepsi üst üste! Düşünsenize, bir yığın halinde birbirine benzer ama kopuk birçok bilgi ve bunun üstüne eklenen ve bizi fazlaca strese sokan gereksiz bilgiler de var.

Hepsi bir arada ve artık bu karışıklık bizi yoruyor!

Yirmi yıl öncesinde yaşadığın bir olayı hatırlıyorsun ama dün yediğin yemeği ya da dün sana anlatılan bir konuyu hatırlamıyorsun, işte bunlar da beyninin ne kadar gereksiz bilgilerle dolu olduğunu gösterir.

Özgür bırak, gereksiz tüm bilgileri!

Bunların bazılarını eksiltip alanı biraz daha açmak lazım;  bu da ancak kendimize ayırdığımız o ufacık nefes hareketleri ve kendimizi dinlememiz ile olacak. Hem vücudumuz hem beynimiz rahatlayacak. Bununla beraber yapılacak en güzel şey beynimizin içinde bizi kemirip duran kıskançlık, hasetlik, haksızlığa uğradığımızdan dolayı bir türlü affedemediğimiz, aklımıza geldikçe ‘beynimizi kemiren’ sözcükler ve kişiler...

Bunlar da bizi epey yormaktadır. Bu durumda onları özgür bırakmak, küçük bir nefes çalışması ile gerçekten mümkün.

Şimdi gözlerini kapat, hafif bir müzik eşliğinde kendine sadece 20 dakika ayır ve içinden şunları tekrar et;

“Seni affediyorum, üzerimde olan hakkımı helal ediyorum”.

Derin bir nefes al ve ver…

Bunu 20 dakika boyunca tekrarla, bak nasıl faydasını göreceksin. Hem bedenin hem beynin rahatlayacak. “Affetmek büyüklüktür” der büyüklerimiz. Sen de bunu yap!

Çok canını yaktı biliyorum, seni çok üzdü, sen bunu hak etmiyorsun ama büyüklük yap ve affet!

Unut!

Kendin için unut!

İş yerinde çok mu yoruldun, haksızlığa mı uğradın? Seni anlayan kimse yok mu? Bırak, sen kendini anlıyorsun ya, sen kendini haklı görüyorsun ya gerisi senin için çok da önemli olmasın artık.

Kendini sev!

Kendine vakit ayır.

“Ben kendimi seviyorum”,

“Kendimle mutluyum”,

“Huzur benim içimde, hep benimle” de ve en fazla 10 saniye sürecek şekilde nefesini al, sonra aynı şekilde 10 saniye içinde geri ver.

Bunu tekrarla, sonra aynanın karşısına geç ve kendine bak. Gülümsüyorsun değil mi?

İşte başardın!

Bak gör hafızan nasıl tazelenecek, zamanla alıştır bu duruma kendini, bir bebek gibi, tekrar huzurla gülümseyeceksin hayata.

Kendine vakit ayır!

 
Etiketler: Kendine, Vakit, Ayır,
Yorumlar
Haber Yazılımı