Haber Detayı
27 Şubat 2021 - Cumartesi 22:34 Bu haber 2141 kez okundu
 
“Tüm borçlar 2022 yılına ertelenmeli”
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kadir Durmuş, bankaların elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ederek borçların ertelenmesini istedi.
EKONOMİ Haberi
“Tüm borçlar 2022 yılına ertelenmeli”

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kadir Durmuş, bankaların elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ederek borçların ertelenmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz hafta kabine toplantısı sonrası mart ayından itibaren kademeli olarak "yeni normalleşme süreci" ne geçileceğini açıkladı. İllerin risk durumuna göre kafe ve restoranların açılması esnafı heyecanlandırdı. Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kadir Durmuş normalleşme süreci öncesi yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. “Esnafımız bankalardan aldığı ticari kredi veya ihtiyaç kredilerinin ödemelerinde çok zorlanıyor ve hemen iş yerleri açılsa bile en az 2-3 yıl tüm kazancı bu borçların ödemesine gidecek” diyen durmuş, Tüm borçlarının ertelenmesi için bankaların elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

“ESNAFIN EN AZ 3 YIL KAZANCI YALNIZCA BORÇLARA GİDECEK”

Durmuş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Pandemi sürecinde iş yeri tamamen kapalı olan, kısmi çalışan fakat bu kez de kazancı olmayan binlerce esnafımız tam 1 yıldır zor zamanlardan geçiyor. Verilen desteklerde şartları sağlayamayan veya kredi çekerek bu zor günleri geçirmeye çalışan esnafımız şimdi umutla iş yerlerini açmayı bekliyor. Fakat iş yerini açtıktan sonra da en az 2-3 yıl çektiği ihtiyaç kredisi veya ticari kredilerin borçlarını ödemek için çalışmış olacak.

“BORÇLAR 2022 YILINA ERTELENMELİ”

İş yeri açılmadan önce de açıldıktan sonra da bu borçları, diğer SGK primleri, vergi borçları, yapılandırma taksitleri gibi ödemeler hep üst üste geldi. Esnafımızın 31 Aralık 2020 öncesi dönemde TESKOMB aracılığı ile Halkbank’tan aldığı, 2021’in ilk 6 ayında taksit ödemesi gereken kredi borçları ertelenmişti. Diğer tüm kamu ve özel bankalar da bu rahatlatıcı kararı örnek alarak bu dönemde elini taşın altına koymalı. Ticari krediler ve ihtiyaç kredileri ile birlikte vergi ve SGK dahil tüm borçları geç kalınmadan 2022 yılına ertelemeli”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Tüm, borçlar, 2022, yılına, ertelenmeli”,
Yorumlar
Haber Yazılımı